Tabletowy sprawdzian w klasie II SP - z tabletami i kodami QR

Od września, uczniowie klasy II, "Małej Szkoły" w Koninie Żagańskim korzystają z tabletów w systemie 1:1 Tablety służą doskonaleniu nabywanych umiejętności, zdobywaniu informacji czy tworzeniu różnorodnych zasobów edukacyjnych. Korzystają zarówno z gotowych aplikacji jak i tych przygotowywanych przez nauczyciela. Bawiąc uczą się, ucząc się bawią. Od czasu do czasu "piszą" również tabletowe sprawdziany. Są platformy, które umożliwiają nauczycielowi stworzenie zadań, udostępnienie ich uczniom i analizowanie wyników. Oto jeden z takich przykładów.

Zadanie

Każdy uczeń otrzymał kartkę z 5 kodami QR. Kody prowadziły do zadań przygotowanych w serwisie Thatquiz.Org. Dwa zadania dotyczyły rachunku pamięciowego o różnym stopniu trudności. Pozostałe zadania dotyczyły porównywania liczb, rozwiązywania zadań tekstowych oraz obliczeń pieniężnych. Uczniowie mogli sami decydować w jakiej kolejności będą wykonywali zadania i który poziom trudności wybierają. Niektórzy podczas korzystali z liczydeł. Pozostali liczyli na palcach lub w pamięci. 

Zasoby

Na stronie Thatquiz.Org można tworzyć różnorodne testy. Wyniki są przesyłane do bazy zaraz po wykonaniu zadania. Tworzone jest zestawienie danych w postaci tabeli. Aby móc tworzyć testy należy zarejestrować się, założyć klasę, wpisać uczniów, utworzyć test i przypisać go danej grupie. Serwis jest bezpłatny.
GOQR.me - służy do tworzenia kodów QR. Kody można osadzić na stronie lub zapisać na dysku w dowolnym rozmiarze i kolorze.

Zdjęcia z lekcji

Podsumowanie

Każdy uczeń wykonywał zadania w swoim tempie i w dowolnej kolejności. Dzieci nie stresowały się bo nie miały poczucia, że piszą sprawdzian. Przed rozpoczęciem umówiliśmy się, że Ci którzy wykonają wszystkie zadania nie muszą tego sygnalizować. Fakt ten odnotowywał się na stronie i ja to widziałam. Na tablicy były zapisane nazwy aplikacji, które można było uruchomić po skończonej pracy. Pod koniec lekcji zapytałam jakie są odczucia uczniów. Niektórzy mówili, że kilka zadań było trudnych, ale wyrażali ogólne zadowolenie. Była to dla nich kolejna ciekawa praca z tabletem.