Facebook - wizytówka szkoły w Internecie

Słowa kluczowe: facebook, szkoła, serwis www, fanpage, strona fanowska
    Facebook jest najpopularniejszym serwisem Internetowym jaki kiedykolwiek powstał. Gdyby traktować go jak państwo, to tylko Indie i Chiny mogłyby się pochwalić większą liczbą ludności. W Polsce popularność Facebooka rośnie bardzo dynamicznie. W styczniu 2010 miał 4 miliony użytkowników, a rok później już 9,8 miliona. Warto również zauważyć, że około połowa użytkowników polskiego Facebooka to osoby w wieku do 24 lat.

    Facebook posiada możliwość tworzenia stron fanowskich (tzw. fanpageów), pozwalających zebrać w grupę osoby zainteresowane lub związane z danym zjawiskiem (produktem, osobą, organizacją). Ciężko dzisiaj znaleźć poważny koncern, czy serwis www, który nie posiada swojej strony fanowskiej, a tym samym nie promuje siebie. Ta tendencja jednak nie ma odzwierciedlenia wśród polskich szkół, a szkoda.

    Fanpage na Facebooku przeważa nad tradycyjną stroną szkolną, w kilku ważnych aspektach. Pozwala on bowiem na szybkie rozprzestrzenienie się informacji wśród “lubiących” facebookową stronę, czyli (najczęściej) uczniów, nauczycieli, rodziców, czy absolwentów. To dość ważne zważywszy, że niewiele spośród wymienionych osób prenumeruje newslettera czy RSS’a ze strony “tradycyjnej”. Możliwość dodania komentarza do postu na tablicy, czy chociaż kliknięcia “Lubię to” przez fanów strony, sprzyjać będzie integrowaniu się społeczności szkolnej. Ta z kolei będzie wyznacznikiem dla potencjalnego ucznia (rodzica), przemawiającym do niego, że warto się z taką szkołą związać.

    Strona fanowska pozwala na przesłanie nieograniczonej liczby zdjęć, czy filmów wideo, które można grupować wedle uznania. W prosty sposób można również stworzyć sondę internetową, badającą opinię wśród fanów na dany temat (np. w jaki dzień powinien być SKS z koszykówki) albo formy dyskusyjne. Dawniej takie zabiegi wymagały wiedzy informatycznej. Na Facebooku to kwestia kilku kliknięć.

    Tworząc fanpage szkoły należy pamiętać o odpowiednim zdjęciu profilowym i doborze typu strony (ułatwia to wyszukiwanie i np. dodanie przez ucznia szkoły do pola ze swoim wykształceniem). Warto na początku zatroszczyć się również o szybkie zdobycie 25 fanów. Pozwoli to na stworzenie dla strony przyjaznego adresu internetowego (takiego jak np. facebook.com/kolegium.nauczycielskie albo facebook.com/biblioteka.szkolna). Koniecznie trzeba też wypełnić wszystkie pola kontaktowe, takie jak Dojazd, czy Godziny otwarcia oraz dostosować ustawienia bezpieczeństwa do swoich potrzeb (np. czy każdy może dodać zdjęcie do strony, czy tylko administrator). Ważnym jest również to, żeby fanpage “żył”. W tym celu można (w prosty sposób) przekierować wiadomości pojawiające się na tradycyjnej stronie szkoły na naszą stronę fanowską.
Autor: Piotr Szlagor
Notka o autorze: piotr.szlagor.net
Gunning Fog Index: 16,8
Comments