YouTube - najlepszy serwis wideo dla szkoły

Słowa kluczowe: wideodydaktyka, youtube, prezentacje, filmiki, wideo, szkoła
    Istnieje wiele serwisów służących do publikowania filmików wideo oraz oferujących wiele temu towarzyszących funkcji. Gdyby dokonać przeglądu pod względem ich przydatności do nauczania, to okazałoby się, że najbardziej przydatnym do wspomagania wideodydaktyki jest YouTube

    YouTube to powstały w lutym 2005 roku serwis przeznaczony do publikowania w Internecie filmów wideo. Obecnie jest to najpopularniejszy serwis wideo na świecie. Użytkownicy:
  • zamieszczają w serwisie filmy wideo,
  • odpowiadają na nie w analogiczny sposób,
  • tworzą prywatne kanały wideo,
  • prowadzą rankingi popularności,
  • geolokalizują zamieszczone filmy,
  • mogą odtwarzać je w przyśpieszonym lub zwolnionym tempie,
  • komentują zawartość serwisu,
  • mogą oglądać zawartość serwisu z każdego miejsca na świecie (np. za pomocą telefonu komórkowego)
    YouTube pozwala na grupowanie filmów na prywatnym kanale za pomocą playlist oraz listy ulubionych filmów. Pozwala również na subskrybowanie wybranych treści oraz budowanie sieci kontaktów. Serwis jest skutecznie zabezpieczany przed pojawianiem się materiałów pornograficznych lub drastycznych. Takie treści są automatycznie blokowane i usuwane. W YouTube istnieje również podział na filmy ogólnodostępne oraz te o ograniczonej dostępności, możliwe do odtworzenia wyłącznie przez osoby dorosłe. Bezpieczeństwa nieletnich w YouTube jest wspomagane przez użytkowników. Każdy ma możliwość oznaczania znalezionych materiałów jako nieodpowiednie. W serwisie pracują również mechanizmy filtrujące, które automatycznie usuwają niepożądane treści.

    Tematyka serwisu nie ogranicza się jedynie do rozrywki. W ciągu pięciu swojej lat działalności YouTube zyskał sobie uznanie wśród wielu poważanych instytucji. Swoje kanały na serwisie posiadają np.
    Szanse na dotarcie do dużego grona użytkowników zauważyły również podmioty, na co dzień zajmujące się edukacją. Przykładem instytucji naukowej, która dobrze poradziła sobie z wykorzystaniem YouTube do celów dydaktycznych jest Massachusetts Institute of Technology (MIT), jedna z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie. MIT jako pierwsza instytucja uniwersytecka, wprowadził w życie projekt (MIT OpenCourseWare), którego celem było zamieszczenie oficjalnych materiałów edukacyjnych w Internecie, by były dostępne dla wszystkich i bezpłatnie. Powstało w ten sposób ogromne repozytorium materiałów dydaktycznych. Jednym z użytych w tym celu mediów jest kanał YouTube MIT. Znajduje się tam mnóstwo filmów nagranych podczas wykładów. Zostały one pogrupowane w tematyczne listy odtwarzania, by ułatwić chronologiczne odtworzenie wszystkich wykładów z danej dziedziny.

    Polskim przykładem wykorzystania YouTube'a w edukacji był wideoblog prof. Jerzego Bralczyka. Do 9 czerwca 2008 zamieszczano tam wykłady wideo tego popularyzatora poprawnej polszczyzny. Blog cieszył się dużą popularnością, na co może wskazywać duża liczba komentarzy pod postami. Wszystkie wykorzystane tam filmy zostały opublikowane w YouTube. Stamtąd zostały osadzone w treści videobloga.

[Obecnie (2014 r) ww. filmy są dostępne jako playlista YouTube - przyp. LH]

Autor: Piotr Szlagor
Notka o autorze: piotr.szlagor.net
Gunning Fog Index: 22,62