Autystyk w kontakcie z tabletem


Wykorzystana aplikacja

Płatna aplikacja "Kolorowe kredki".
Siedem gier dostępnych w aplikacji służy do ćwiczenia: spostrzegania, myślenia i wyobraźni, zdolności językowych, pamięci, uwagi.
Walorem stosowania tych gier u osób z autyzmem jest fakt, że uwaga dziecka skupiona jest w centrum ekranu, a gra nie rozprasza go dodatkowo.

7-latka z autyzmem

W ciągu kilku ostatnich miesięcy (02.2014) dziewczynka z autyzmem miała kilkakrotny kontakt z tabletem. Na początku spotkania otrzymała włączone urządzenie. Następnie studentka pokazała jej w jakie gry może zagrać oraz pomagała znaleźć sposób grania. Dało się zauważyć, że dziecko jest zniecierpliwione gdy coś nie wychodziło. Później dziewczynka spośród dostępnych gier samodzielnie wybierała gry. Poświęcała kilka minut na każdą grę, aż udało się jej osiągnąć sukces (później wróciła jeszcze do gier, które jej się podobały).
Podczas spotkania dziewczynka utrzymywała kontakt wzrokowy ze swoją wieloletnią wolontariuszką. W stosunku do osoby trzeciej była nieufna, unikała kontaktu wzrokowego.

Autorzy

  • Mariola Bałuch;
  • Anna Eichner (wolontariuszka na rzecz KTA);
  • Sylwia Hałat;
  • Katarzyna Hyski.
Studentki III roku Zintegrowanej Edukacji Wczesnoszkolnej i Edukacji Przedszkolnej, Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej.