Oglądanie dwuobrazu (Cardboard za grosze)

Zapis w postaci dwuobrazu spotkasz pod nazwami side-by-side lub SBS.
Fot. 1.Wystarczy smartfon plus kartonowa konstrukcja z dwiema soczewkami - za kilkanaście złotych.
Fot. 2. Cardbox w stanie złożonym: trochę tektury, dwie soczewki, samoprzylepny rzep i magnes. A potem 5 minut składania.
Fot. 3. Manipulator (gamepad z joystickiem) łączy się przez bluetooth z dowolnym smartfonem. Pozwala sterować grami, ale także obsługiwać cały smartfon (joystick jest wtedy kursorem)

Google Cardborad, tzw. "tektura"

Najtańszy zestaw do oglądania stereopar zdjęć oraz filmów 3D side-by-side, to smartfon (powinien mieć spory ekran) włożony do kartonowej kostrukcji z dwiema soczewkami (patrz Fot. 1 po lewej). W stanie złożonym (patrz Fot. 2 po lewej) można ją kupić za ok. 3$ (w chińskim sklepie z dostawą do omu) lub 25-40 złotych (w polskim sklepie, także sprowadzoną z Chin).

Przydatne dodatki

Brak dostępu do dotykowego ekranu zamkniętemu w pudełku okularów Cardboard utrudnia sterowanie. Niektóre funkcje sterowania zapewnią ruchy głową. Jak poradzić sobie z pozostałymi?
  1. Magnes (dla smartfonów z NFC) sprytnie "wmontowany tekturę (zwykle są to dwa magnesiki utrzymujące siebie nawzajem polem magnetycznym) pozwoli wykonać jedną funkcję (np. potwierdzenie, strzał w grze). Jego użycie polega na przesuwaniu w jedną z dwóch pozycji - NFC odnotowuje wtedy fakt zmiany pola magnetycznego. Większość zestawów Cardboard zawiera magnesy, jednak nie każdy smartfon ma NFC (trzeba też dokonać odpowiedniej konfiguracji).
  2. Zwykła myszka bezprzewodowa oraz przejściówka z gniazda mikroUSB (smartfonu) na USB (odbiornika myszki) załatwia właściwie wszystko, ale wiąże nas z powierzchnią, na której używamy myszki (np, blatem stołu) - krępując ruchy.
  3. Manipulator typu gamepad (joystick) Bluetooth (patrz np. Fot. 3 po lewej) kosztuje ok 5$ w chińskim sklepie i załatwia wszystko. 
    (patrz przykład w chińskim sklepie; uwaga, to tylko przykładowy, poglądowy link, to nie jest reklama tego konkretnego sklepu, produkt pod linkiem z pewnością z czasem zniknie, znajdź samodzielnie podobny).