Film i wideo. Filmowanie i przygotowanie filmu amatorskiego

Dla tych, którzy:
  • chcą dokumentować aktywności edukacyjne przy pomocy najprostszych środków;
  • chcą motywować uczniów do współpracy i rozwoju;
  • przygotowują filmy edukacyjne, amatorskie produkcje filmowe, w tym w ramach zajęć szkolnych i pozaszkolnych.
  • zajmują się edukacją filmową i jeszcze nie wierzą, że za pomocą smartfonów oraz osprzętu za grosze można wyprodukować profesjonalne filmy, w tym długometrażowe produkcje dla kina i wychować przyszłych profesjonalnych filmowców.

Uwaga: ten dział scalono z dwóch działów: wideo i filmowego. Dlatego na razie treści mogą robić wrażenie pewnego nieuporządkowania. To się zmieni w najbliższym czasie.

W tym dziale znajdziesz

  • Materiały pomocnicze dla osób zajmujących się edukacją filmową.
  • Pomysły na edukację wspomaganą różnymi technikami filmowymi, które swobodnie można stosować w szkole.
  • Narzędzia przydatne, proste, powszechnie dostępne.
  • Praktyczne rady i przykłady dobrych praktyk.

W tym dziale nie znajdziesz

  • bogatych repozytoriów oficjalnych nagrań edukacyjnych zatwierdzonych przez MEN, adresów bibliotek cyfrowych itd.,
  • gotowych rozwiązań krok-po-kroku.

Tworzenie dobrych materiałów wideo jest dziś zadaniem dostępnym dla niemal każdego. Ograniczone zasoby sprzętowe i finansowe przestały być problemem. Bezprzykładny rozwój cyfrowej techniki przetwarzania obrazu i dźwięku otworzył - praktycznie przed wszystkimi chętnymi - możliwości wysokojakościowego zapisu i profesjonalnego przetwarzania multimediów, sięgania po zaawansowane efekty specjalne etc. Nawet przestrzenny dźwięk i trójwymiarowy obraz jest w naszym zasięgu.

Wiele parametrów technicznych sprzętu nagrywającego powszechnego użytku przekracza dziś parametry profesjonalnych urządzeń sprzed niewielu lat. Zaawansowane metody przetwarzania danych niwelują w dużym stopniu nawet fizyczne ograniczenia, które do niedawna stanowiły niepokonaną barierę jakościową między kosztownym sprzętem profesjonalnym oraz tanimi i zminiaturyzowanymi urządzeniami powszechnego użytku. Zaawansowana korekta szumów dźwięku i obrazu, wstrząsów, wad obiektywów, możliwość wpływania na rozpiętość tonalną, głębię ostrości, zaawansowane dobieranie charakterystyk naświetlania, czułości, poziomu sygnału i wiele innych - wszystko to odbywa się prawie automatycznie lub przy prostej, intuicyjnej ingerencji użytkownika, który zwolniony z wielu, do niedawna skomplikowanych czynności technicznych, może się znacznie lepiej skupić na sednie pracy twórczej.

Moc przetwarzania przeciętnego laptopa przekracza możliwości niedawnej profesjonalnej stacji roboczej i pozwala na fachowy montaż oraz zaawansowane przetwarzanie materiałów multimedialnych. Równie łatwe jest przechowywanie i upowszechnianie materiałów multimedialnych wysokiej jakości. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że serwis YouTube funkcjonujący w powszechnej świadomości głównie jako składnica amatorskich filmików - jest dziś jedynym dostępnym w Polsce źródłem i miejscem dystrybucji obrazu wideo o najwyższej rozdzielczości Ultra HD 4k. 

(fragment poradnika, który niebawem ukaże się bezpłatnie w wersji elektronicznej)