5. Warsztaty

Przykładowy program warsztatów z robotyki. Wykorzystano projekt "Five Minute Bot" oraz "Line Follower", których autorem jest Pan Dave Parker (USA): nxtprograms.com.

Przykładowe warsztaty z robotami LEGO

 1. Przygotowania, zapoznanie się z zawartością zestawu.

  Każda grupa dostaje 1 zestaw do budowy robota, dzięki czemu może zapoznać się z elementami robota. Na podłodze wytycza się tor ciemniejszy od podłoża, po którym będą jeździć roboty (za pomocą czarnej taśmy).

 2. Budowa robota "Five Minute Bot".

  Każda grupa buduje robota zgodnie ze schematem. Budowa zajmuje zazwyczaj więcej niż 5 minut!

 3. Sterowanie robotem za pomocą telefonu komórkowego z systemem Android, z użyciem darmowej aplikacji MINDdroid, dostępnej w Android Market (Google Play).

  Osoba steruje robotem przez odpowiednie przechylanie telefonu, na co robot reaguje ruchem w określoną stronę.

 4. Montaż czujnika koloru i natężenia światła.

  Aby robot zaczął sam jeździć po wyznaczonym torze, dołączamy do niego odpowiedni czujnik (zgodnie ze schematem robota "Line Follower").

 5. Programowanie robota za pomocą komputera  z użyciem programu dołączonego do zestawu.

  Każda grupa pisze program dla swojego robota, wykorzystując odczyty z czujnika (na torze i na podłodze) oraz kilka prostych obliczeń.

 6. Ruch robota po wytyczonym torze.

  Robot z pomocą wcześniej dołączonego czujnika porusza się po torze zygzakowatym ruchem, trzymając się granicy między torem a podłożem.

 7. Montaż czujnika ultradźwięków.

  Każda grupa dołącza do robota dany czujnik, według własnego pomysłu.

 8. Programowanie pracy nowego czujnika.

  Każda grupa programuje robota tak, aby zatrzymywał się w określonej odległości od przeszkody.

 9. Ruch robota po wyznaczonym torze z reakcją na napotkane przeszkody.

  Roboty poruszają się po torze (jak poprzednio), ale tym razem reagują na inne roboty: utrzymują zaprogramowaną odległość. W razie napotkania stałej przeszkody - zatrzymują się.

Nie święci roboty budują!

Laboratorium Robotyki

Zdjęcia zostały wykonane przez Panią Katarzynę Błachut i Panią Magdalenę Chylaszek - studentki Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej.

Prezentowane zajęcia to konferencja metodyczna dla nauczycieli szkół podstawowych, połączona z warsztatami z robotami LEGO MINDSTORMS NXT.

Spotkanie odbyło się 17 kwietnia 2012 roku w Gimnazjum nr 1 w Bielsku-Białej, w ramach projektu Laboratorium Robotyki: www.roboty.bielsko.pl.