CCProse.com - poezja i proza w YouTube: superpomysł

opublikowane: 27 cze 2011, 07:00 przez Lechoslaw Hojnacki   [ zaktualizowane 6 sie 2014, 12:22 przez Lechosław Hojnacki ]

Serwis CC Prose (ccprose.com) udostępnia literaturę klasyczną (angielską) w formie ogólnodostępnych filmow online złożonych z widocznego na ekranie tekstu oraz synchronicznego głosu lektora. Oto adresy:
Duże litery, sensownie rozdzielone porcje tekstu, godna oprawa graficzna, dobry lektor. Produkcje są rozpowszechniane na licencji CC, więc nie ma przeszkód w  ich wykorzystywaniu...
  • Połączenie obrazu z tekstem moze być sensowne zarówno dla osób słabo słyszących, jak i słabo widzących lub niewidomych. Tekst jest duży, rozdzielczość wysoka, dobry kontrast - zatem tekst mozna wyświetlać na dużym ekranie. 
  • Dla amatorów audiobooków - filmiki są łatwe do subskrypcji i importu do tabletów, iPhonów, samartfonów z Androidem. 

Widzę dwa obszary dobrych zastosowań edukacyjnych:
  1. Do nauki angielskiego - czytanie tekstu synchronicznie z lektorem moze być ciekawym sposobem uczenia się rozumienia ze słuchu.
  2. Do wielu innych zastosowań - poprzez naśladownictwo: uczniowie mogą samodzielnie przygotowywać podobne audiobooki.
Bonus: każdy filmik ma listy dialogowe w kilkudziesięciu (!) językach. Są to tłumaczenia maszynowe, ale poza zastosowaniem oczywistym (dla tych, którzy ni w ząb nie rozumieją nawet słowa po angielsku ;-) obserwacja automatycznego tłumaczenia (np. szekspirowskiego sonetu) na polski może być tak zabawna, że uczniowie "wytrzymają" nawet nad najnudniejszym tekstem ;-).

Comments