Aero2: bezpłatny, mobilny dostęp do internetu. Jak?

Trudno uwierzyć, ale dziś (2013 rok) większość polskich internautów korzysta z mobilnego Internetu. Szybkość 512/256 kbps może mieć bezpłatnie do 2016 roku.

O co chodzi?

Wielu uważa, że mobilny dostęp do Internetu (realizowany technologiami GSM) jest powolny i drogi. To już nie musi być prawda.
Mobilny internet, to albo uzyskania superszybkiego  łącza o wydajności przewyższającej wszelkie polskie standardy, albo zaś - uzyskania łącza powolnego, ale... zupełnie bezpłatnego
Większość z nas nawet nie wie, że każdy Polak ma dziś prawo do bezpłatnego osobistego mobilnego łącza internetowego (!).

Proste rady

 • pamiętaj, że karta SIM nie za bardzo nadaje siędla Twojego telefonu/smartfonu (nie nadaje się do rozmów telefonicznych; musiał(a)byś co chwilę zmieniać karty lub kupić komórkę na dwa SIMy).
 • pamiętaj, że nie każdy modem, komórka, tablet będzie współpracował z kartą Aero2 (link do wykazu obok, ja polecam np. tani i poprawnie działający modem Huawei E1752C - koniecznie "C");
 • pamiętaj, że na razie zasięg sieci Aero2 nie jest imponujący (ale rośnie);
 • zasięg można zwiększyć kupując (droższy) modem z gniazdem zewnętrznej anteny oraz antenę kierunkową, ale to ma sens raczej w przypadku stacjonarnego korzystania z mobilnego internetu).

Czego potrzebujesz, żeby uzyskać BDI (bezpłatny dostęp do internetu)?

Będą ci potrzebne:
 1. Karta SIM Aero2 [na stronie aero2.pl/bdi.html znajdziesz formularze; koszt wynosi 20 PLN (kaucja za kartę SIM) + 7 PLN (wysyłka karty do domu)]
 2. Modem GSM [na stronie JDTech.pl znajdziesz tabelę modemów zgodnych i niezgodnych z BDI wraz z orientacyjnymi cenami; np. autor z powodzeniem użył modemu USB Huawei E1752C kupionego za 120 PLN (z przesyłką)];
  uważaj: nie wszystkie modemy będą działać, nie mogą też posiadać tzw. simlocka);
 3. Komputera z gniazdem USB;
 4. Programu do obsługi modemu (dla Windows polecam Huawei Mobile Partner, istnieje też jego wersja dla Linuxa).
W przypadku tabletu z modułem GSM punkty 2., 3. i 4. realizuje tablet i jego oprogramowanie. Tu także trzeba uważać: np. iPad działa z Aero2 od wersji iPad 2, iPhone - od wersji 4. Tablety z Androidem - sprawdź np. tutaj.

Parametry

 • umowa o BDI (Bezpłatnym Dostępie do Internetu) opiewa na trzy kolejne lata;
 • wydajność: 256 kbps down i 256kbps up w pierwszym roku oraz 512 kbps w następnych latach;
 • limit danych: brak;
 • limit czasu: brak, jednak modem rozłącza się co godzinę (i można natychmiast z powrotem się łączyć);
 • zasięg: na razie zróżnicowany, ale to początek (u mnie działa ;-).
Fot.: Netbook autora ze stroną BDI wczytaną za pomocą bezpłatnego łącza BDI (widoczny modem).