1. Złącza wideo spotykane w tabletach i smartfonach (MHL i SLimPort)

Nowsze smartfony i tablety niektórych marek są wyposażone w wyjścia wideo korzystające z gniazda microUSB.
To bardzo użyteczne rozwiązania, jednak z uwagi na konieczność zastosowania przejściówki dostosowanej do konkretnego standardu wyjścia - łatwo się zagubić.
Spotyka się kilka typów złączy służących do przesyłania obrazu HD ze smartfonu do telewizora lub projektora, które fizycznie korzystają najczęściej  z wbudowanego w smartfon złącza microUSB:
 • Złącze MHL (Mobile High-Definition Link) (więcej)
  • wersja 1.0 (np. Samsung Galaxy S2)
  • wersja 2.0 (np. Samsung Galaxy Tab 3 8.0)
  • wersja 3.0 () 
 • Złącze SlimPort (np. Google Nexus 4, Google Nexus 7 v. 2013)

MHL (różne wersje od 1.0 do 3.0)

Standard MHL pozwala na transmisję nieskompresowanego obrazu Full HD oraz wielokanałowego dźwięku. W tabletach i smartfonach do transmisji wykorzystuje się zwykle złącze microUSB, do którego przyłącza się przejściówkę - konwerter sygnału ze standardowym gniazdem HDMI na drugim końcu.
UWAGA: nowsze przejściówki mogą być kompatybilne wstecznie (np. przejściówka MHL 2.0 powinna działać z tabletem obsługującym tylko standard 1.0) ale to nie działa w drugą stronę (tablet z wyjściem MHL 2.0 nie będzie działał z przejściówką MHL 1.0).
 • dokładnie sprawdź jaki standard wyjścia obsługuje Twoje urządzenie
 • kup konwerter dokładnie tej samej wersji standardu
 • uważaj: chińskie wersje konwerterów są bardzo tanie, ale nie zawsze w pełni funkcjonalne (np. złącze MHL 2.0 Samsunga nie wymaga oddzielnego zasilania, zaś jego podróbka widoczna na Fot. 2. - wymaga).

Złącze SlimPort

Zewnętrznie wszystko wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku standardu MHL (jednak są to dwa zupełnie różne, niekompatybilne ze sobą standardy).

SlimPort pozwala na używanie przejściówek nie tylko do HDMI, ale także do VGA (D-sub).

Fot. 1. Złącze MHL 1.0 -> HDMI wymaga zasilania przez złącze microUSB (niewidoczne na zdjęciu gniazdo z boku).
Fot. 2. Złącze MHL 2.0 -> HDMI w wersji "chińskiej" (nieoryginalne) kosztuje kilka $. Z boku widoczne złącze zasilania (przez microUSB), którego nie wymaga złącze oryginalne.