2. Złącza wideo spotykane w tabletach (HDMI mini i micro)

Wyjście HDMI w tablecie przez wielu jest uważane za świetny pomysł. Nie przypadkiem jednak najlepsze firmy nie stosują takiego rozwiązania.

Zalety połączenia kablowego HDMI

Jest to standard prosty i tani (potrzebna tania przejściówka lub kabel o dwóch różnych złączach na dwóch końcach). Jakość obrazu jest bardzo dobra.

Wady połączenia kablowego HDMI

Nie przypadkowo wyjścia microHDMI posiadają zwykle raczej  tablety z "dolnej półki": połączenia kablowe HDMI są pozornie proste i tanie, ale paradoksalnie - mają sporo wad. Są też paradoksalnie - zawodne i niebezpieczne!

1. Trzeba mieć stosowny projektor.
O ile wszystkie nowoczesne telewizory mają wejścia HDMI, o tyle ogromna liczba użytkowanych dziś w szkiołach projektorów ma tylko starsze, bardzo powszechne, niekompatybilne z nimi wejścia VGA (D-SUB).

2. Obraz wymaga konfiguracji i niekoniecznie jest duplikowany.
Zanim nie spróbujesz, nie dowiesz się jak działa wyjście HDMI w Twoim konkretnym tablecie. Zwykle trzeba dokonać pewnych operacji konfiguracyjnych w menu tabletu, po czym obraz znika z ekranu tabletu (który staje się swego rodzaju przewodowym manipulatorem.

3. Tablet powinien leżeć bez ruchu - łatwo wyłamać gniazdo.
Tablet jest niewielki, przenośny, zwykle chcemy go raczej używać w ruchu, niż leżącego na stole w jednej pozycji.

Ciężki kabel HDMI zwisający na wtyczce włożonej do małego gniazdka umocowanego w cienkiej płycie tabletu bez dodatkowych mocowań (jak śrubki w PC) gwarantuje kłopoty mniejsze (rozłączanie) lub większe (wyłamanie).
Fot. 1. Złącza HDMI, miniHDMI oraz microHDMI (w tej samej skali).