[T-P] Wizualizer przenośny własnej roboty za grosze (rozwiązanie uniwersalne)


Wizualizer zrobiony z małej kamerki przemysłowej i lampki biurkowej. Może służyć do pokazywania drobnych przedmiotów, tekstów i grafik, a także ekranu tabletów lub smartfonów - na ekranie dowolnego telewizora lub projektora. Lampka może służyć za oświetlacz (do oglądania ekranu urządzeń mobilnych jest zbędny). Regulacja wysokości lampki doskonale zastępuje zoom.

Składniki wizualizera:
  • kamerka o rozdzielczości 720p, z wyjściem analogowym (PAL). Optymalna ogniskowa rzędu 6 mm.
    [źródło: Chiny, cena: kilkadziesiąt zł.];
  • lampka biurkowa LED z teleskopowym zawieszeniem pozwalającym na podnoszenie, przenoszenie i przekrzywianie głowicy
    [źródło: biurko lub hipermarket, cena: 0..kilkadziesiąt zł.];
  • zasilacz 12 V do kamerki
    [źródło: uszkodzone urządzenie elektryczne 12V lub Chiny, lub hipermarket, cena: 0...kilkanaście złotych];
  • śrubka M4 do przykręcenia kamerki, opaski samozaciskowe do umocowania kabelka.
Wizualizer został wykonany przez autora niniejszego wpisu w celu uzyskania lekkiego, małego, taniego i przenośnego urządzenia do powiększania ekranu mobilnych urządzeń bez konieczności korzystania z pośrednictwa komputera.
Uwaga: warto zwrócić uwagę na ogniskową kamerki. Krótkie ogniskowe, często stosowane w kamerkach obserwacyjnych i przemysłowych, powodują deformację obrazu ("rybie oko"). Proponuję ogniskową rzeczywistą rzędu kilkunastu mm.

Jeżeli pośrednictwo komputera nie jest problemem, można zastosować kamerkę internetową z wyjściem USB, który można przymocować do lampki biurkowej klamrą lub nawet taśmą klejącą ;-).

Zalety: lekki, składany, przenośny, tani (tu: łącznie ok. 100 zł.).

Z posiadanej lampy, posiadanej kamerki internetowej średniej klasy i taśmy klejącej można uzyskać zadowalające urządzenie bez kosztów.
Comments