Mobilna edukacja‎ > ‎

Wspomaganie aktywności fizycznej

Urządzenia mobilne - tablety, smartfony, smartwatche, a także wyspecjalizowane opaski typu Fit - mogą silnie motywować do zdrowej aktywności fizycznej.
Tradycyjny komputer jest kojarzony z pozycją siedzącą użytkownika oraz ograniczeniem aktywności fizycznej, zwykle słusznie.
Mobilne urządzenia cyfrowe nie każą ograniczać aktywności fizycznej. Przeciwnie, mogą do niej motywować. Odbywa się to na kilku różnych płaszczyznach.
  1. Zmniejszenie ograniczeń pozycji i ruchu. Urządzenie mobilne można użytkować na świeżym powietrzu, w ruchu. Nie przywiązuje użytkownika do zasilania, umożliwia zmiany pozycji, nie zmusza do stałej pozycji siedzącej, stałego śledzenia ekranu używania klawiatury etc.
  2. Zmuszanie do ruchu. Urządzenie (lub jego oprogramowanie - zwłaszcza gry) skłania lub zmusza do ruchu (np. sterowanie grą za pomocą gestów i ruchu ciała).
  3. Monitorowanie i stymulacja aktywności fizycznej. Urządzenie monitoruje rozmaite aktywności ruchowe właściciela, analizuje je, prezentuje i gamifikuje. Zachęca do rywalizacji ze sobą samym lub innymi.
Fot.1. Osobisty asystent autora niniejszego działu, który bardzo szybko i  skutecznie zmienił kilka jego nawyków związanych ze zdrowym ruchem.