2. Na co zwracać uwagę przy wyborze krokomierza/opaski

UWAGA: spotyka się dwie technologie czujników bardzo różniące się jakością pomiaru (i ceną). Poniżej szczegóły. 

1. Pedometr (licznik kroków)

Pedometry różnią się sensorami (od prostego czujnika opartego na mechanicznym wahadełku do trzyosiowego akcelerometru) oraz oprogramowaniem (lepiej lub gorzej wykrywającym chód, rozróżniające bieg, jazdę na rowerze, odfiltrowującym przypadkowe ruchy, jazdę samochodem etc.).

Najprostsze pedometry są bardzo tanie (patrz Fot. 1.), jednak nadają się wyłącznie do mierzenia liczby kroków w normalnym marszu. Trzeba je przypiąć w odpowiedniej pozycji do korpusu ciała (pionowo np. na pasku). Ponieważ zliczają różne ruchy, trzeba włączyć pomiar na początku trasy i pamiętać o zaprzestawaniu pomiaru na czas innych aktywności.
Zob. więcej

Dobry pedometr, oparty na trzyosiowym żyroskopie i dobrym oprogramowaniu potrafi dokładnie liczyć kroki niezależnie od pozycji i umiejscowienia na ciele (np. kieszeń, plecak, przegub ręki).
Fizycznie może być np:
Czasem może także (lepiej lub gorzej) wykrywać sen, osobno zliczać jazdę na rowerze.

2. Obudowa

Tani pedometr łatwo zgubić, zgnieść, odłamać klamrę mocującą, jest też nieodporny na wilgoć i wodę.
Dobrej jakości urządzenia są odporne co najmniej na udary mechaniczne i deszcz, lub nawet pozwalają nurkować. Dobrym rozwiązaniem są silikonowe opaski na przegub, które można nosić stale - jako osobisty monitor aktywności.

3. Wyświetlanie i gromadzenie danych

Najtańsze pedometry są autonomiczne i mają cyfrowy wyświetlacz LCD.
Droższe urządzenia komunikują się przez Bluetooth ze smartfonem. Dzięki temu dane można geromadzić w dłuższym czasie, wizualizować na wykresach w stosownej aplikacji etc. Dlatego niektóre z nich nie mają wyświetlacza. Dla dzieci zdecydowanie zaleca się modele z wyświetlaczem - lepiej motywują do ruchu dzięki szybkiej informacji zwrotnej.
Fot.1. Najtańszy pedometr można mieć za mniej niż 10 PLN, jednak ma on ograniczoną funkcjonalność.
Fot. 2. Zaawansowana opaska na rękę jest wodoodporna (można jej wcale nie zdejmować), samodzielnie rozróżnia kroki od innych ruchów i komunikuje się ze smartfonem lub tabletem przez Bluetooth. Dla uczniów - koniecznie powinna mieć wyświetlacz (i wyświetlać na bieżąco co najmniejl iczbę kroków) - patrz wersja z prawej.