Kabelek USB do ładowania - nie każdy! (oraz: miernik za dolara)

Większość niewielkich urządzeń cyfrowych (w tym aparaty, komórki, smartfony i tablety) można dziś ładować z dowolnego zasilacza lub nawet komputera - za pośrednictwem standardowego kabelka USB/microUSB. Czas ładowania zależy od pojemności akumulatora, wydajności zasilacza oraz... od humoru kabelka: całkiem niewinnie wyglądający kabelek może kilkakrotnie wydłużyć czas ładowania.
Fot.: Ten sam tablet ładowany z tego samego zasilacza przez dwa rożne kabelki. 6-krotna rozpiętość prądu ładowania.

Typowe wydajności ładowarek

USB w komputerze: 0,5A
Słaba ładowarka: 0,5A
Przeciętna ładowarka: 0.8..1A
Silna ładowarka: 2A

Typowe zapotrzebowanie

Opaska Fit: 0.15A
Smartfon: 0.7A
Aparat cyfrowy: 1A
Tablet: 2A

Od czego zależy czas ładowania?

Zwykle wolimy krótszy czas ładowania urządzenia. Zależy on od pojemności akumulatora i od prądu ładowania. Każde urządzenie negocjuje prąd ładowania z ładowarką. Maksymalne prądy ładowania ładowarek - zawierają się w granicach od dziesiątych części ampera do kilku amperów. Prawie nikt jednak nie wie, że źle dobrany kabelek może wydłużyć czas ładowania nawet kilkakrotnie!

Na zdjęciach obok pokazano ładowarkę o prądzie maksymalnym 2A podczas ładowania tabletu dysponującego akumulatorem 4.4 Ah. 
Z jednym kabelkiem (po lewej) dostarcza ona prądu o wartości zbliżonej do maksymalnej, zaś z innym (po prawej - o zbliżonej długości i przekroju) - aż sześciokrotnie mniejszego! To oznacza sześciokrotnie dłuższe, kilkunastogodzinne(!) ładowanie tabletu.

Jak rozpoznać dobre i złe ładowarki i kabelki?

W chińskim sklepie za ok. 4 PLN (wraz z dostawą!) można kupić miernik przeznaczony specjalnie do pomiaru napięcia i natężenia prądu dostarczanego przez gniazdo USB (zob. np. ten).
Jest bardzo prostą w użyciu "przejściówką" USB. Pozwoli on z użyciem np. własnego smartfonu lub tabletu wybrać poprawnie działający kabelek i dobrą ładowarkę. Można będzie nawet sprawdzić w sklepie i kabelek, i ładowarkę (znamionowe parametry ładowarek są widoczne na obudowie, jednak nader często bywają określane niezbyt uczciwie).
Pamiętaj też, że różne urządzenia zgłaszają różne zapotrzebowanie na prąd ładowania (np. mój smartfon - tylko ok. 0,6 A).
A jednak - nawet wymieniony smartfon jest przez złej jakości ładowarkę lub zły kabelek - ładowany prądem nawet czterokrotnie mniejszym od żądanego.