Klawiatura: różne klawiatury ekranowe i zewnętrzne


Klawiatura ekranowa

Masz do dyspozycji kilka typów klawiatur. Nazwijmy je umownie:
 1. klikana,
 2. mazana,
 3. mówiona.

[1] Klawiatura klikana jest najbliższym odpowiednikiem tradycyjnej klawiatury zewnętrznej. Zwykle taki jest tryb domyślny KAŻDEJ klawiatury ekranowej: kliknięcie = znak, przytrzymanie = znaki alternatywne.

[2] Klawiatura mazana pozwala pisać cały wyraz jednym pociągnięciem palca. Jest to najszybszy obecnie sposób wprowadzania znaków. Pozwala pisać jednym palcem szybciej, niż całymi dłońmi na klawiaturze tradycyjnej (zewnętrznej). 

 • W najnowszych wersjach Androida mazanie (pisanie wyrazu jednym pociągnięciem palca), to jeden z wbudowanych trybów pracy klawiatury ekranowej. 
 • Duże uznanie zdobyła sobie klawiatura programowa Swype
 • Niewiele mniej popularna jest klawiatura programowa SlideIt
Sterowniki obu wymienionych klawiatur można pobrać odpłatnie ze sklepu Google Play.

[3] Klawiatura mówiona, to tryb dyktowania, w którym głos lektora przechwytywany przez mikrofon jest przetwarzany na tekst. W nowoczesnych smartfonach z Androidem jest to jeden z wbudowanych trybów pracy klawiatury wewnętrznej.

Klawiatura zewnętrzna - sterowanie

Do tabletu lub smartfonu można przyłączyć niemal dowolną klawiaturę USB (przez przejściówkę) lub Bluetooth. Będzie działać poprawnie wszysdtko z wyjątkiem polskich czcionek oraz repetycji. Jak uzyskać w pełni poprawną obsługę polskiego tekstu?
 1. Zainstaluj ze sklepu Google tę klawiaturę.
 2. Zainstaluj (spoza sklepu Google) ten sterownik 
 3. Przyłącz klawiaturę zewnętrzną i skonfiguruj ją według tego przepisu.

Polskie litery znajdziesz teraz - standardowo - pod prawym ALTem. Jeżeli wszystko poszło dobrze, po przyłączeniu klawiatury zewnętrznej znika ekranowa (nie zasłania ekranu), zaś po odłączeniu jej - wszystko wraca do pierwotnych ustawień.

Klawiatura zewnętrzna - przyłączanie

W zależności od potrzeb oraz możliwości finansowych do mobilnego urządzenia możesz przyłączyć:
 • klawiaturę dedykowaną (wyprodukowaną dla konkretnego modelu urządzenia (zob. rys. 1),
 • zwykłą klawiaturę USB (przewodową lub bezprzewodową) - będzie potrzebna przejściówka widoczna na rys. 2),
 • klawiaturę bezprzewodową Bluetooth (będzie wymagała dostępności w urządzeniu włączonego stale interfejsu Bluetooth oraz jednorazowego sparowania urządzenia z klawiaturą).