Ładowanie. Gniazda, wtyczki, ładowarki, szafki do ładowania

Ładowanie wygodne i niezawodne

Wygodny i zawsze gotowy do pracy będzie tablet posiadający uniwersalne złącze microUSB, które pozwala go ładować z wydajnej ładowarki (szybko), dowolnej uniwersalnej ładowarki USB (różnie), albo awaryjnie z portu USB komputera (powoli), za pomocą dowolnego uniwersalnego kabelka microUSB. Jedyna wada: zużywanie się mechaniczne dość delikatnego gniazda. Tablety miewają wszakże różne systemy ładowania - patrz niżej.

Spotykane gniazda

Ładowanie tabletów odbywa się za pośrednictwem:
  1. Gniazda uniwersalnego microUSB (Rys. 1.),
  2. Gniazda uniwersalnego miniUSB (Rys. 2.),
  3. Nietypowego gniazda uniwersalnego (Rys. 3.),
  4. Oddzielnego gniazda koncentrycznego.

Spotyka się także tablety, które można ładować alternatywnie za pośrednictwem gniazda koncentrycznego lub microUSB lub miniUSB (nie wszystkie!).

Rys. 1. Wtyczka microUSB. Gniazdo microUSB jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym standardem. Poza typowymi funkcjami USB służy do zasilania a także do przesyłania sygnału wizji.
Rys. 2. Wtyczka miniUSB. Gniazda miniUSB spotyka się w starszych modelach urządzeń. Są mocniejsze konstrukcyjnie i w pełni kompatybilne na poziomie standardu sygnałów, jednak mniej dziś rozpowszechnione, dlatego trzeba będzie zadbać o kabelki. Istnieją tanie przejściówki mini-micro.
Rys. 3. Wtyczka Samsung. Niektóre tablety Samsung posiadają nietypowe, uniwersalne gniazdo sygnałowo-zasilające. Podobne, nietypowe wtyczki mają wszystkie iPady (innego standardu!). We wszystkich przypadkach potrzebna jest dedykowana przejściówka na USB lub dedykowana ładowarka. Mimo standardowego wtyku USB w przejściówce, wiele tabletów i tak wymaga dedykowanej ładowarki!

UWAGA do punktu 4. Nie istnieje jeden standard zasilającego złącza koncentrycznego, dlatego ładowarka musi być dobrana do konkretnego modelu tabletu.

Niektóre pułapki - sprawdź koniecznie przed zakupem

  1. Tablety gorszych firm czasem przestają poprawnie pracować przy przyłączonej ładowarce; może to dotyczyć np. złej obsługi ekranu dotykowego. 
  2. Ładowarki gorszych firm także potrafią zakłócać pracę tabletu podczas ładowania.


Ładować ładowarką, czy portem USB komputera?

Wiele tabletów z gniazdami kategorii (patrz obok) można ładować z dowolnego gniazda USB (ładowarki USB lub nawet z portu USB komputera lub laptopa).
Tablety o większych akumulatorach, a także tablety duże (10-calowe), mają jednak duże zapotrzebowanie na energię zasilania. Dlatego niektóre modele nie dają się wcale ładować przez USB z portu komputera (wymagają oddzielnego zasilacza), albo też ładują się z takiego portu niemiłosiernie długo (np. dobę). Często wydajność portu USB jest niższa niż zapotrzebowanie pracującego tabletu na energię (da się wówczas naładować tylko tablet wyłączony). Istnieją także modele, które wymagają dedykowanej ładowarki.
  1. W każdym przypadku tylko wydajna ładowarka może naładować dobry tablet w rozsądnym czasie (wydajność rzędu 2A należy uznać za sensowną).
  2. W każdym przypadku warto sprawdzić, czy tablet można ładować z uniwersalnego gniazda mini/microUSB i czy wystarczy do tego wydajność portu komputera (pozwoli to w sytuacjach awaryjnych posłużyć się ogólnodostępnymi kabelkami i źródłami energii).
  3. Oddzielne gniazdo ładowania bywa wygodne (można ładować tablet podczas pracy i podczas używania jego złącza USB do innych celów). Taki system oszczędza też mechaniczne zużycie gniazd. Jeżeli jednak tablet można ładować tylko przez takie gniazdo - stanie się on bezużyteczny w każdej sytuacji, gdy rozładuje się, a Ty nie masz przy sobie niestandardowej ładowarki. To duża wada. Poza tym - uważaj na tablety z koncentrykami: najczęściej są to modele starsze, gorszych firm. Dlatego przed zakupem bardzo skrupulatnie sprawdzaj opinie o takich modelach!

Szafa do ładowania, czy suszarka do naczyń?

Jestem przeciwnikiem szaf do ładowania (LH). Są drogie. Zamiast szafy pancernej lepiej wykupić dobre, przedłużone ubezpieczenie tabletów. Szafy są też mało mobilne, wymagają dodatkowych czynności, wymagają też zaprzestania korzystania z tabletów na czas ładowania (albo posiadania podwójnego kompletu ładowarek). W efekcie tablety są ładowane "trzeba czy nie trzeba" i rozładowywane przez cały czas pracy. Prowadzi to do przyspieszonego zużycia baterii - czyli całych tabletów (baterie w tabletach są zwykle niewymienne).
Przede wszystkim tablety powinni nosić (i ładować w miarę potrzeb) sami uczniowie. W sali szkolnej powinno być dostępnych parę ładowarek - dla zapominalskich.
Jeżeli jest inaczej (czyli jeżeli tablety są przechowywane w szkole), sprawdzają się rozwiązania proste i tanie takie, jak na Rys. 4. poniżej.

Rys. 4. Stojak do ładowania i przechowywania tabletów. Ładowarki w każdej chwili można odłączyć i zabrać. Stojak złożony z suszarki do naczyń i listew zasilających kosztuje grosze.
Realizacja praktyczna i fotografia: przedsiębiorcza nauczycielka z Polski (kliknij zdjęcie aby powiększyć).