3. Zestawienie ważnych cech ekranów różnej wielkości


Z wielkości ekranu wynika więcej niż myślisz - i być może co innego, niż myślisz.
Nie jest prawdą, że większy ekran jest lepszy. Np. dużych ekranów (10 cali) naprawdę potrzebują osoby o słabym wzroku (starsze) i małe dzieci (nieporadne). Inni ucierpią na niewygodnych rozmiarach urządzenia więcej, niż zyskają na wielkości obrazu.
 Kryterium \ Ekran  10 cali  7 cali   4,5 cala  3-3.5 cala
Typowy przedstawiciel  iPad (Apple) Seria tabletów Samsung Galaxy Tab Seria smartfonów Samsung Galaxy Smartfon damski (mały)
 Rozdzielczość pozioma  Więcej niż 1024  Więcej niż 800  800  480
 Typowa masa 700g (bardzo dużo) 350g (OK) 120g (lekki) 110g (lekki)
 Ergonomia (masa i rozmiary) Duży, ciężki, oburęczny, nie do kieszeni, rozmiary podobne do netbooka. Jednoręczny (dla dorosłego), mieści się w kieszeni marynarki, męskich spodni. Jednoręczny, (dla dorosłych i dzieci), mieści się w każdej kieszeni. Jednoręczny (dla wszystkich), mieści się w każdej kieszeni.
 Ergonomia (czytelność) Ekran wielkości książki; najwygodniejszy dla dalekowidzów, małych dzieci, niepełnosprawnych. Ekran nieco mniejszy od książki; najwygodniejszy dla dorosłych i starszych dzieci o dobrym wzroku. Kompromis między ultramobilnym tabletem i dużym smartfonem. Czytelność wystarczająca. Czytelność ograniczona. Długość mniejsza od rozstawu oczu - nie nadaje się do długiego śledzenia.
 Zalety Duże i czytelne ekrany, wysoka rozdzielczość, duża powierzchnia czuła na dotyk - łatwa obsługa. Wystarczająco duże rozmiary i rozdzielczość przy poręcznych rozmiarach i niskiej masie. Hipermobilność, duży czas pracy na bateriach, możliwość połączenia zastosowań tabletu i komórki. Najbardziej rozpowszechnione, niskie ceny, duża dostępność, 
 Wady Duży, ciężki i nieporęczny, zwłaszcza w mobilnej pracy dzieci. Najwyższe ceny, wysoka energochłonność. Rozmiary zbyt małe dla osób o specjalnych potrzebach. Należy uważać: na rynku jest wiele modeli o ograniczonych funkcjonalnościach.  Rozmiary zbyt małe dla osób o specjalnych potrzebach. Rozmiary zbyt małe do niektórych zastosowań. Należy uważać: na rynku jest wiele modeli o ograniczonych funkcjonalnościach.
 C.d.n.