.: Start‎ > ‎

Ogłoszenia i nowości serwisu

Skrótowy adres działu aktualności: ogloszenia.enauczanie.com

Konferencja regionalna z warsztatami: "Programowanie w SP – nowe priorytety, nowe możliwości"

opublikowane: 4 maj 2017, 01:04 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 4 maj 2017, 01:31 ]


Serdecznie zapraszamy na bezpłatną konferencję i warsztaty nauczycieli, którzy: 
 • będą w najbliższej przyszłości uczyli programowania w klasach IV-VII szkoły podstawowej, 
 • będą uczyli w klasach I-III szkoły podstawowej, a z dowolnych przyczyn nie uczestniczyli w konferencji 25 lutego 2017 r. 
 • nie uczą przedmiotów informatycznych, ale z dowolnych względów zajmują się “kodowaniem” z uczniami (lub przewidują taką możliwość).
Konferencja w większości wypełniona jest serią kilku równoległych warsztatów do wyboru. Jesteśmy przekonani, że po spotkaniu będą Państwo zdania, że “kodowanie” z uczniami ma sens i potencjał, wcale nie sprowadzający się do uczenia programowania. A także, że jest to w Waszej mocy! 
 • Czas: 13 maja (sobota), 10:00 – 14:50 (zgłoszenia do 11 maja 2017 lub do wyczerpania limitu miejsc) 
 • Miejsce: RODN „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, początek w nowej sali 011 (parter) Odpłatność: bezpłatna (warsztaty także)
 • Program i szczegóły: bit.do/programowanie lub goo.gl/wvpBRD (wielkość liter ma znaczenie) 
 • Formularz zgłoszeniowy: bit.do/zglaszam lub goo.gl/PV491p (wielkość liter ma znaczenie) 
 • Organizator: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej 
 • Wszelkich informacji szczegółowych udzielają konsultanci Jolanta Biernat i Lechosław Hojnacki, telefon: tel. 33 812-37-15 w. 116, e-mail: jbiernat@wombb.edu.pl i lhojnacki@wombb.edu.pl 
 • Współpraca: Mistrzowie Kodowania 
 • Dla kogo: konferencja kierowana jest przede wszystkim do nauczycieli klas IV-VII szkoły podstawowej. Zapraszamy także dyrektorów szkół podstawowych i przedszkoli oraz nauczycieli pracujących w świetlicach lub organizujących zajęcia pozalekcyjne dla dzieci wzmiankowanej grupy wiekowej, a także tych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, którzy nie mogli uczestniczyć w konferencji 25 lutego 2017 r. 
Nauka połączona z zabawą wpływa na umiejętność rozwiązywania różnorodnych problemów i to nie tylko typowych szkolnych zadań, ale również wyzwań w zwykłych, codziennych sytuacjach. Pokażemy, że kodowanie, może być i łatwe, i owocne, i zabawne i dla Waszych uczniów, i dla Was! Zaprosiliśmy w tym celu kilkoro dobrych fachowców i praktyków.

Konferencja regionalna z warsztatami “Kodujemy z dzieciakami - nowe priorytety, nowe możliwości”

opublikowane: 9 lut 2017, 05:59 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 9 lut 2017, 06:00 ]


Serdecznie zapraszamy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego na bezpłatną konferencję oraz kilka równoległych warsztatów do wyboru. Jesteśmy przekonani, że po spotkaniu będą Państwo zdania, że “kodowanie” z uczniami ma sens i potencjał, wcale nie sprowadzający się do uczenia programowania. A także, że jest to w Waszej mocy.
 • Czas: 25 lutego (sobota), 10:00 - 14:20 (zgłoszenia do 23.2.2017 lub do wyczerpania limitu miejsc)
 • Miejsce: RODN “WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, początek w nowej sali 001
 • Odpłatność: bezpłatna (warsztaty także)
 • Program i szczegóły: bit.do/kodujemy lub goo.gl/hRCJhV (wielkość liter ma znaczenie)
 • Formularz zgłoszeniowy: bit.do/zglaszam lub goo.gl/YiEJYW (wielkość liter ma znaczenie)
 • Organizator: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli “WOM” w Bielsku-Białej
  Wszelkich informacji szczegółowych udzielają konsultanci Jolanta Biernat i Lechosław Hojnacki, 
  telefon: tel. 33 812-37-15 w. 116, e-mail: jbiernat@wombb.edu.pl i lhojnacki@wombb.edu.pl
 • Współpraca: Mistrzowie Kodowania
 • Dla kogo: konferencja kierowana jest do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego. Zapraszamy także dyrektorów szkół podstawowych i przedszkoli oraz nauczycieli pracujących w świetlicach lub organizujących zajęcia pozalekcyjne dla dzieci wzmiankowanej grupy wiekowej.
Nauka połączona z zabawą wpływa na umiejętność rozwiązywania różnorodnych problemów i to nie tylko typowych szkolnych zadań, ale również wyzwań w zwykłych, codziennych sytuacjach. Pokażemy, że kodowanie, może być i łatwe, i owocne, i zabawne i dla Waszych uczniów, i dla Was! Zaprosiliśmy w tym celu kilkoro dobrych fachowców i praktyków.

Są wyniki najnowszych badań PISA. Polska mocno spadła: jaki to ma związek z komputerami?

opublikowane: 7 gru 2016, 03:42 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 7 gru 2016, 03:44 ]


 Są już pierwsze wyniki ubiegłorocznych badań PISA. Oto raport. Wynika z niego sporo bardzo ważnych wniosków, więc warto go poznać. 
 Dziś zwrócę uwagę na jeden tylko czynnik. Otóż Polska, która przed 2015 r. notowała spektakularny wzrost (28 pkt. między 2006 a 2012 r.) ma wprawdzie w 2015 r. nadal wysoką pozycję, jednak "zaliczyła" ostry spadek (24 pkt. między 2012 a 2015 r.). Tak istotna różnica każe postawić pytanie, czy nie istnieją jakieś zewnętrzne czynniki wpływające na wynik.
Proponuję chwilę refleksji nad ewentualną zbieżnością dwóch faktów:
 1. Polska zaliczyła jeden z najwyższych spadków w OECD ("szybciej spadały" tylko Turcja, Hongkong i Katar).
 2. Badania po raz pierwszy prowadzono z użyciem komputerów, a nie papieru (patrz s. 12 i dalsze).

Trwa unikalna konferencja EduMOC online. Zobacz (adresy są aktualizowane w trakcie konferencji)

opublikowane: 1 paź 2016, 00:37 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 1 paź 2016, 09:35 ]


Rozpoczęła się i trwa do godz. 21:00 wielka, 12-godzinna superkonferencja online Superbelfrów RP. Dla tych, którzy nie zdołali się zmieścić w limicie 1000 uczestników (a limit wyczerpał się dawno) podaję poniżej adres streamingu YouTube (tam można tylko oglądać, ale warto!). 

UWAGA: Ostatnie sesje (dwie równoległe) trwającej konferencji EduMOC online mają otwarty wstęp na hasło EMO@SBRP pod adresami:

https://edumoconline2.clickmeeting.com/aula3

https://edumoconline1.clickmeeting.com/aula2

Superbelfrzy RP zapraszają na Webinarium. Tym razem się zmieścisz: zwiększono limit liczby uczestników

opublikowane: 20 wrz 2016, 06:15 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 20 wrz 2016, 06:16 ]


Unikalna społeczność Superbelfrów RP od dłuższego czas organizuje pro bono ciekawe, bezpłatne webinaria. W ten sposób świetni praktycy dzielą się wiedzą. Do niedawna miały one bardzo restrykcyjny limit 50 uczestników (zawsze wyczerpany na długo przed transmisją). Webinarium zaplanowane na najbliższy czwartek ma limit 1000 uczestników, więc tym razem mogę spokojnie zaprosić na czwartkowy wieczór wszystkich nauczycieli zainteresowanych nowymi technologiami w warsztacie... zakręconej anglistki, Moniki Kapuśniak (prowadzącej czwartkowe spotkanie online). Wszystkie szczegóły oraz link wolnego wstępu na webinarium znajdziecie Państwo na stronie Superbelfrów RP.

Do uczestnictwa w Webinarium wystarczy komputer z przeglądarką WWW (obsługującą JAVĘ), dostępem do internetu oraz głośnikiem lub słuchawkami. Zachęcam także (a może i zwłaszcza) tych, którzy jeszcze nigdy nie próbowali uczestnictwa w konferencjach online. To działa całkiem dobrze i nie jest trudne. I w superbelferskim wydaniu - nic nie kosztuje.
Lechosław Hojnacki
Członek społeczności Superbelfrzy RP

1. Znakomite apki z czarodziejskimi filtrami fotografii. Prisma

opublikowane: 2 wrz 2016, 01:09 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 2 wrz 2016, 01:34 ]


Prisma. Bezpłatna, prosta w użyciu aplikacja dla smartfonów, której działanie sprowadza się do nakładania na fotografię zaawansowanych filtrów. Niektóre z nich dają naprawdę czarodziejskie efekty, różne dla różnych motywów zdjęcia oraz różnego oświetlenia.
Sfotografowanie napisu umieszczonego na wybranym tle (patrz obok) pozwala np. błyskawicznie utworzyć rozpoznawalny znak graficzny lub logo.
Zabawy fotograficznymi kompozycjami dają często bardzo zaskakujące efekty i w warsztacie kreatywnego nauczyciela mogą się przydać na wiele sposobów. Warto chwilę poeksperymentować.
Ważną zaletą aplikacji jest prostota działania. W albumie poniżej zamieszczono efekty zaledwie kilkuminutowej zabawy:
 • zdjęcie doniczkowego kwiatka na biurku, zrobione smartfonem z ręki w naturalnym oświetleniu (pierwsze zdjęcie).
 • serię jego przefiltrowanych wersji
 • serię zdjęć z nałożonym napisem (Własne logo), następnie przefiiltrowanych.

Ostatnia szansa na bezpłatną aktualizację wersji Windows

opublikowane: 25 lip 2016, 01:13 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 25 lip 2016, 01:14 ]To już ostatni tydzień. Wszyscy posiadacze licencji na Windows 7 lub nowsze mogą dokonać bezpłatnej aktualizacji jeszcze tylko w tym tygodniu. Zalecamy wykorzystanie tej okazji. Rozważając wszystkie za i przeciw nie zapomnij, że wraz z upływem czasu zapewne będzie rosła liczba programów niekompatybilnych ze starszymi wersjami Windows. Bardzo możliwe, że będzie rosła także liczba dziur w starszych wersjach systemu (mimo obiecanego wsparcia producenta). W szkołach naszym zdaniem przesiadka powinna być poza dyskusją. Jesteśmy pełni szacunku dla historii, ale wymuszonego korzystania z historycznych systemów operacyjnych nie zaliczamy do dobrych praktyk w tej materii. Poza tym - Windows 10 jest całkiem udanym systemem.

Udanych wakacji!

opublikowane: 24 cze 2016, 02:34 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 24 cze 2016, 02:36 ]


Wszystkim nauczycielom gratuluję z okazji zakończenia roku szkolnego i nadchodzących wakacji. Wszystkim Wam życzę znalezienia czasu i na relaks, i na czynny wypoczynek, i być może także na refleksję nad tym, co w przyszłym roku można zrobić łatwiej, lepiej, ciekawiej, skuteczniej. 

Enauczanie w wakacje nie znieruchomieje, wręcz przeciwnie: niebawem bardziej ożyje.
Bezpłatne webinarium Operonu na temat pracy z dziećmi w różnym wieku, a w nim - nasze stanowisko z punktu widzenia Oceniania Kształtującego

opublikowane: 22 cze 2016, 01:00 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 22 cze 2016, 01:01 ]


Zachęcam do uczestnictwa w bezpłatnym webinarium Operonu, w ramach powolnego wyhamowywania po trudach końcoworocznych ;-). 
27 czerwca o godz. 17:00:
W programie wypowiedzi zaproszonych ekspertów różnych dziedzin, w tym - Lechosława Hojnackiego (z punktu widzenia oceniania wspierającego rozwój).

Oto jedna z moich tez w skrócie:

W efekcie splotu wydarzeń związanych z wiekiem rozpoczynania nauki szkolnej, dziś już w kilku kolejnych klasach uczymy dzieci o większej niż kiedyś rozpiętości wieku. Zawsze jednak przecież uczyliśmy dzieci, które reprezentują różne momenty rozwojowe nawet, jeżeli należały do jednego rocznika. Przysparza to zasadniczych problem w tradycyjnym nauczaniu uwarunkowanym motywacją ukierunkowaną na zdobywanie stopni według wspólnych wymagań, łagodnieje jednak zasadniczo, kiedy stosujemy podejście znane w Polsce pod nazwą oceniania kształtującego lub oceniania wspierającego rozwój. Dlatego w grupach o zróżnicowanym wieku OK jest szczególnie obiecujące.
Fot.: Pixabay.com 

Muzyczne podróże w czasie i przestrzeni. Unikalny pomysł.

opublikowane: 21 cze 2016, 00:56 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 21 cze 2016, 00:58 ]

Radio przez pięć "o"
Na wakacyjne podróże muzyczne w czasie i przestrzeni:
Działa jako strona www: radiooooo.com
Można po prostu bawić się kulturami i epokami, a można też założyć konto, które pozwala korygować lub rozszerzać informacje o istniejących nagraniach, albo też dodawać własne.

Chwila dobrej zabawy muzycznej na jakiś leniwy dzień, ale też zapowiada się szybki rozrost możliwości.

1-10 of 285