.: Start‎ > ‎

Ogłoszenia i nowości serwisu

Skrótowy adres działu aktualności: ogloszenia.enauczanie.com

Bezpłatna konferencja - 9 równoległych warsztatów w trzech edycjach: Bielsko-Biała, 21.4.2018 r.

opublikowane: 9 kwi 2018, 08:13 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 9 kwi 2018, 08:42 ]

 Konferencja Regionalna "Szerokie myślenie o programowaniu na różnych zajęciach. Dobre pomysły na edukację". Organizator: RODN "WOM" w Bielsku-Białej. Konferencja i warsztaty są bezpłatne. Dla nauczycieli SP oraz nauczycieli posiadających dzieci w tym wieku. Szczerze polecamy!

Nowe Google Sites coraz bliżej

opublikowane: 3 gru 2017, 13:27 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 8 gru 2017, 01:14 ]


Coraz więcej wiadomo o nowej wersji Witryn Google, która ma w najbliższym czasie zastąpić starą. Nowe Witryny zyskują też nowe funkcje.
W steegle.com można znaleźć tutoriale pokazujące, jak w nowych witrynach wykonywać różne czynności, jest tam też porównanie starych i nowych witryn.
W 2018 roku pojawią się narzędzia umożliwiające migrację, zbliża się więc czas, kiedy Enauczanie.com zacznie przenosiny. Oczekujemy ich z niecierpliwością, bo będzie to połączone z daleko idącą aktualizacją treści, która jest nam i naszym Czytelnikom bardzo potrzebna.
Obniżylismy aktywność nie mając wiedzy, co uda się przenieść. Teraz już wiemy np., że poziomów hierarchii stron będzie 5 a nie 2 (jak początkowo ogłoszono). Wiemy też więcej o kalendarzu zmian.
Zob. też

Co zamiast edytora YouTube: [1] Lightworks 14 (offline)

opublikowane: 14 lis 2017, 00:10 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 14 lis 2017, 00:11 ]


Legalna bezpłatna wersja tego profesjonalnego pakietu (służył przy produkcji kilku hollywoodzkich hitów filmowych) jest wprawdzie okrojona, jednak ograniczenia są do zaakceptowania (wyjściowe pliki wideo mają maksymalną rozdzielczość "HD Ready" (720p). Istnieją pakiety instalacyjne dla Windows (także 64 bity), Linuxa oraz Mac OS. Najwyższą jakość wynikowego materiału wideo (plik MP4 H.264 720p) otrzymujemy wybierając eksport do YouTube.
Wydaje się, że w kategorii bezpłatnych rozwiązań offline dla Windows jest to pakiet o największych możliwościach.

Edytor online YouTube zniknie 20 września 2017

opublikowane: 19 sie 2017, 23:33 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 20 sie 2017, 05:37 ]


Wkrótce przestanie działać znakomity edytor wideo zintegrowany z Youtube. Odchodzi w niebyt wraz z wycofywaniem przestarzałej technologii Flash. Nie jest jasne, jaki los spotka w tym samym czasie zbliżone funkcjonalnie mechanizmy poprawy jakości filmów dostępne w YouTube. Więcej informacji na ten temat, zalecane alternatywy etc. - niebawem.


Na razie
 

Jak przyłączyć "duże USB" do smartfonu lub tabletu najprościej i najtaniej?

opublikowane: 15 cze 2017, 23:42 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 15 cze 2017, 23:45 ]


Przejściówka USB -> microUSB (widoczna po lewej stronie zdjęcia obok) jest tak mała, że "chowa się" w całości we wtyczce kabelka, odbiornika myszki, klawiatury lub pendrive'a (u dołu zdjęcia obok: w miniaturowym pendrivie). W chińskim sklepie wysyłkowym kosztuje 15 do 30 centów za sztukę (z dostawą do domu), czyli mniej niż złotówkę. I działa.Aby ją wyszukać np. w Aliexpress.com w powodzi innych przejściówek, proponuję zastosować frazę "Micro USB OTG adapter" i posortować wyniki od najtańszych.

Nadchodzą nowe Witryny Google (Google Sites)

opublikowane: 5 cze 2017, 05:11 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 5 cze 2017, 05:12 ]


Mechanizmy serwisu Witryny Google Sites (to na nich opiera się Enauczanie.com) od bardzo dawna nie były aktualizowane. Ma się to zmienić w ciągu najbliższego roku. Nie będzie "renowacji", ale całkowita zmiana. Stary mechanizm zniknie, zaś nowy we wczesnej wersji testowej jest już dostępny.
Podejście jest na wskroś nowoczesne i przyjazne dla twórcy stron, które będzie można komponować przeciągając i upuszczając obiekty nad powierzchnie strony. Pełna integracja z Dyskiem Google, interfejs zaprojektowany z myślą o użyciu z poziomu mobilnych urządzeń, to wszystko wygląda bardzo obiecująco.
Niestety w obecnej wersji brakuje jeszcze wielu mechanizmów znanych z poprzedniej wersji, ale w końcu jeszcze daleko do oficjalnej premiery. Zgodnie z zapowiedziami w 2018 roku powinny się pojawić mechanizmy ułatwiające przeniesienie istniejących witryn z poprzedniej wersji na nową. Niepokoi w tym kontekście zapowiedź, że nowe strony wprawdzie będą miały strukturę hierarchiczną, le tylko dwupoziomową. 
Enauczanie.com ma ją znacznie bardziej rozbudowaną (uczciwie mówiąc - nawet ponad miarę dzisiejszych wymogów dla stron mobilnych). Jest to jednak przyczyna, dla której od pewnego czasu treści Enauczanie.com nie są aktualizowane tak często, jak powinny. Warto poczekać na dokładniejsze informacje o docelowych możliwościach nowych witryn.

Konferencja regionalna z warsztatami: "Programowanie w SP – nowe priorytety, nowe możliwości"

opublikowane: 4 maj 2017, 01:04 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 4 maj 2017, 01:31 ]


Serdecznie zapraszamy na bezpłatną konferencję i warsztaty nauczycieli, którzy: 
 • będą w najbliższej przyszłości uczyli programowania w klasach IV-VII szkoły podstawowej, 
 • będą uczyli w klasach I-III szkoły podstawowej, a z dowolnych przyczyn nie uczestniczyli w konferencji 25 lutego 2017 r. 
 • nie uczą przedmiotów informatycznych, ale z dowolnych względów zajmują się “kodowaniem” z uczniami (lub przewidują taką możliwość).
Konferencja w większości wypełniona jest serią kilku równoległych warsztatów do wyboru. Jesteśmy przekonani, że po spotkaniu będą Państwo zdania, że “kodowanie” z uczniami ma sens i potencjał, wcale nie sprowadzający się do uczenia programowania. A także, że jest to w Waszej mocy! 
 • Czas: 13 maja (sobota), 10:00 – 14:50 (zgłoszenia do 11 maja 2017 lub do wyczerpania limitu miejsc) 
 • Miejsce: RODN „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, początek w nowej sali 011 (parter) Odpłatność: bezpłatna (warsztaty także)
 • Program i szczegóły: bit.do/programowanie lub goo.gl/wvpBRD (wielkość liter ma znaczenie) 
 • Formularz zgłoszeniowy: bit.do/zglaszam lub goo.gl/PV491p (wielkość liter ma znaczenie) 
 • Organizator: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej 
 • Wszelkich informacji szczegółowych udzielają konsultanci Jolanta Biernat i Lechosław Hojnacki, telefon: tel. 33 812-37-15 w. 116, e-mail: jbiernat@wombb.edu.pl i lhojnacki@wombb.edu.pl 
 • Współpraca: Mistrzowie Kodowania 
 • Dla kogo: konferencja kierowana jest przede wszystkim do nauczycieli klas IV-VII szkoły podstawowej. Zapraszamy także dyrektorów szkół podstawowych i przedszkoli oraz nauczycieli pracujących w świetlicach lub organizujących zajęcia pozalekcyjne dla dzieci wzmiankowanej grupy wiekowej, a także tych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, którzy nie mogli uczestniczyć w konferencji 25 lutego 2017 r. 
Nauka połączona z zabawą wpływa na umiejętność rozwiązywania różnorodnych problemów i to nie tylko typowych szkolnych zadań, ale również wyzwań w zwykłych, codziennych sytuacjach. Pokażemy, że kodowanie, może być i łatwe, i owocne, i zabawne i dla Waszych uczniów, i dla Was! Zaprosiliśmy w tym celu kilkoro dobrych fachowców i praktyków.

Konferencja regionalna z warsztatami “Kodujemy z dzieciakami - nowe priorytety, nowe możliwości”

opublikowane: 9 lut 2017, 05:59 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 9 lut 2017, 06:00 ]


Serdecznie zapraszamy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego na bezpłatną konferencję oraz kilka równoległych warsztatów do wyboru. Jesteśmy przekonani, że po spotkaniu będą Państwo zdania, że “kodowanie” z uczniami ma sens i potencjał, wcale nie sprowadzający się do uczenia programowania. A także, że jest to w Waszej mocy.
 • Czas: 25 lutego (sobota), 10:00 - 14:20 (zgłoszenia do 23.2.2017 lub do wyczerpania limitu miejsc)
 • Miejsce: RODN “WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, początek w nowej sali 001
 • Odpłatność: bezpłatna (warsztaty także)
 • Program i szczegóły: bit.do/kodujemy lub goo.gl/hRCJhV (wielkość liter ma znaczenie)
 • Formularz zgłoszeniowy: bit.do/zglaszam lub goo.gl/YiEJYW (wielkość liter ma znaczenie)
 • Organizator: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli “WOM” w Bielsku-Białej
  Wszelkich informacji szczegółowych udzielają konsultanci Jolanta Biernat i Lechosław Hojnacki, 
  telefon: tel. 33 812-37-15 w. 116, e-mail: jbiernat@wombb.edu.pl i lhojnacki@wombb.edu.pl
 • Współpraca: Mistrzowie Kodowania
 • Dla kogo: konferencja kierowana jest do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego. Zapraszamy także dyrektorów szkół podstawowych i przedszkoli oraz nauczycieli pracujących w świetlicach lub organizujących zajęcia pozalekcyjne dla dzieci wzmiankowanej grupy wiekowej.
Nauka połączona z zabawą wpływa na umiejętność rozwiązywania różnorodnych problemów i to nie tylko typowych szkolnych zadań, ale również wyzwań w zwykłych, codziennych sytuacjach. Pokażemy, że kodowanie, może być i łatwe, i owocne, i zabawne i dla Waszych uczniów, i dla Was! Zaprosiliśmy w tym celu kilkoro dobrych fachowców i praktyków.

Są wyniki najnowszych badań PISA. Polska mocno spadła: jaki to ma związek z komputerami?

opublikowane: 7 gru 2016, 03:42 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 7 gru 2016, 03:44 ]


 Są już pierwsze wyniki ubiegłorocznych badań PISA. Oto raport. Wynika z niego sporo bardzo ważnych wniosków, więc warto go poznać. 
 Dziś zwrócę uwagę na jeden tylko czynnik. Otóż Polska, która przed 2015 r. notowała spektakularny wzrost (28 pkt. między 2006 a 2012 r.) ma wprawdzie w 2015 r. nadal wysoką pozycję, jednak "zaliczyła" ostry spadek (24 pkt. między 2012 a 2015 r.). Tak istotna różnica każe postawić pytanie, czy nie istnieją jakieś zewnętrzne czynniki wpływające na wynik.
Proponuję chwilę refleksji nad ewentualną zbieżnością dwóch faktów:
 1. Polska zaliczyła jeden z najwyższych spadków w OECD ("szybciej spadały" tylko Turcja, Hongkong i Katar).
 2. Badania po raz pierwszy prowadzono z użyciem komputerów, a nie papieru (patrz s. 12 i dalsze).

Trwa unikalna konferencja EduMOC online. Zobacz (adresy są aktualizowane w trakcie konferencji)

opublikowane: 1 paź 2016, 00:37 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 1 paź 2016, 09:35 ]


Rozpoczęła się i trwa do godz. 21:00 wielka, 12-godzinna superkonferencja online Superbelfrów RP. Dla tych, którzy nie zdołali się zmieścić w limicie 1000 uczestników (a limit wyczerpał się dawno) podaję poniżej adres streamingu YouTube (tam można tylko oglądać, ale warto!). 

UWAGA: Ostatnie sesje (dwie równoległe) trwającej konferencji EduMOC online mają otwarty wstęp na hasło EMO@SBRP pod adresami:

https://edumoconline2.clickmeeting.com/aula3

https://edumoconline1.clickmeeting.com/aula2

1-10 of 288