"Koniec epoki kredy": dobry podręcznik dla nauczycieli, którzy i chcieliby, i się boją

opublikowane: 23 wrz 2011, 23:58 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 27 wrz 2011, 05:59 ]

Książka Aleksandry Pezdy jest pozycją przeznaczoną dla wszystkich nauczycieli otwartych na rzeczywiście nowoczesne cyfrowe technologie Internetu Społecznego Web 2.0, ale zbyt nieśmiałych(?), żeby wreszcie samodzielnie zacząć je praktycznie wykorzystywać w swoim warsztacie pedagogicznym. Została wydrukowana na papierze.
Jej rozdziały dotyczą:
  •  Wikipedii i wikistron edukacyjnych,
  •  serwisów blogowych,
  •  YuTube,
  •  Facebooka.
 Zawierają żywych ludzi i praktyczne przykłady realnych zastosowań, proste przepisy użycia. Jest pisana językiem dalekim od technicznego. Dobrze i ciekawie się czyta. Polecam nawet tym, którzy nie mają planów zanurzenia się w Społecznym Internecie, a jedynie mają ochotę na lekką lekturę.
 Mam jedną uwagę techniczną związaną z rozdziałem dotyczącym blogów. Wartość merytoryczna przykładów zastosowań jest niewątpliwa, jednak autorka odwołała się do serwisu Blox jako zalecanego. Przyczyna leży z pewnością po stronie wydawcy książki (właściciel Blox). Nie polecam Blox. W porównaniu z Bloggerem (blogger.com) wypada jak hulajnoga przy limuzynie. Po co się umartwiać? Moja uwaga nie umniejsza wartości merytorycznej "rozdziału blogowego".
Rzadko (nigdy?) na tych łamach polecam papierową ksiązkę wydaną tylko na papierze. Ale też "Koniec epoki kredy" jest w swoim rodzaju wyjątkowy: polecam wszystkim cyfrowym sceptykom.Comments