NAUCZANIE ZINTEGROWANE

Dział w trakcie (od)budowy. Aktualnie znajdziesz w nim konkretne przykłady zajęć przeprowadzonych, udokumentowanych i opisanych przez nauczycieli prowadzących zajęcia. Więcej niebawem.

Photo: Brad Flicking, flickr.com, CC BY 2.0

1. Jigsawplanet - robimy puzzle dla przedszkolaków.

Joanna Apanasewicz prezentuje prosty i ciekawy serwis online i jednocześnie pomysł na zajęcia. Jigsawplanet.com pozwala przerobić dowolne zdjęcie na układankę puzzle. Mariusz (lat 8) prezentuje układankę przygotowaną przez siebie.

Opis zadania

Uczniowie klasy drugiej postanowili zrobić prezent przedszkolakom, które od niedawna testują swoją własną, klasową tablicę interaktywną. Oto lista zadań:

 1. Wykonaj tabletem zdjęcie szkolnego zwierzaka, szkoły lub innego przyszkolnego obiektu.
 2. Wyślij zdjęcie z tabletu, w tym celu alternatywnie
  1. wyślij je na Dysk Google (drive.google.com) lub
  2. zaczekaj, aż samo się zsynchronizuje ze Zdjęciami Google (photos.google.com)
 3. Zaloguj się (w komputerze) do Google i pobierz zdjęcie na dysk komputera (z Dysku lub Zdjęć).
 4. Wejdź na Jigsawplanet.com, zaloguj się i stwórz puzzle z własnego zdjęcia.
 5. Idź do grupy przedszkolaków i poinformuj o zrobionych dla nich puzzlach.
 6. "Przybij piątkę" swojej pani.
_______________________________

Potrzebujesz do realizacji

 • Założyć bezpłatne konto na jigsawplanet.com.
 • Móc przesłać na jigsawplanet.com zrobione przez uczniów zdjęcia (tablet lub smartfon z dostępem do internetu załatwia sprawę).

Puzzle zrobione na bezpłatnym koncie będą publicznie dostępne na jigsawplanet.com

Układanka Mariusza (lat 8)

Ułóż układankę Mariusza (8 lat) z "Małej szkoły" w Koninie Żagańskim (kliknij w obrazek).

Vid. 1. Drugoklasiści Joanny Apanasewicz tworzą puzzle dla młodszych kolegów z przedszkola. Podczas zajęć komputerowych uczniowie klasy II wykonują zdjęcia obiektów przyszkolnych, które następnie wykorzystują do tworzenia puzzli na stronie jigsawplanet.com

Od redaktora:

Wbrew tytułowi powyższej notki - puzzle z Jigsawplanet nadają się nie tylko dla przedszkolaków. Znam nawet dorosłych, którzy regularnie relaksują się układając tam puzzle (zwykle z już gotowych, dostępnych tam obrazków).

Dzięki dużym możliwościom sterowania poziomem trudności układanek, nadają się dla każdego wieku.

2. Ośmiolatki uczą pięciolatków kodowania.

Zajęcia Joanny Apanasewicz w ramach Godziny Kodowania.

Galeria 1. Zdjęcia z opisywanych zajęć. Prowadziła zajęcia, udokumentowaa je i napisała niniejszą relację Joanna Apanasewicz.

Godzina Kodowania

W grudniu, w ramach Godziny Kodowania, drugoklasiści zaprosili swoich młodszych kolegów z przedszkola do wspaniałej zabawy. Każdy uczeń wziął za rękę pięciolatka i dał mu do ręki tablet. Po zeskanowaniu kodu QR prowadzącego do strony studio.code.org przystąpiono do działania. Maluchy uważnie słuchały wskazówek starszych kolegów, a ci z kolei bardzo cierpliwie tłumaczyli, co należy zrobić aby ptak dotarł do świnki. Z czasem przedszkolaki nie potrzebowały już tylu wskazówek. Upewniały się tylko, czy skrypt jest prawidłowy. Uczniowie za każdym razem odpowiadali: "Sprawdź sam!" Za każdym razem kiedy cel został osiągnięty, zarówno mali jak i duzi, wydawali z siebie dzikie okrzyki radości.

Informacje o Godzinie Kodowania

Godzina Kodowania to akcja globalna przyciągająca co roku miliony ludzi na całym świecie. W tym roku (2015, przyp. red.) wzięło w niej udział przeszło 95 milionów osób. Akcje organizowane są w różnorodnych miejscach, ale najczęściej odbywają się w szkołach. Udział jest całkowicie bezpłatny. Po zarejestrowaniu się na stronie mamy możliwość stworzenia klasy i obserwowania postępu uczniów. Każdy uczeń po wykonaniu określonej liczby zadań otrzymuje certyfikat. Strona jest dostępna przez cały rok, nie tylko w chwili trwania akcji. Wiele dzieciaków z naszej szkoły kontynuuje przygodę z kodowaniem w domu i na zajęciach komputerowych.

3. Zakupowa lista w edukacyjnej odsłonie (własnej roboty aplikacja Lista)

Moja pierwsza aplikacja

Będąc na konferencji K@SSK w Nowym Tomyślu stworzyłam w App Inventorze swoją pierwszą aplikację o nazwie Lista. Aplikacja jest bardo prosta i polega na wpisywaniu wyrazów, które tworzą listę (np. listę zakupów lub listę rzeczy do zrobienia). Po wykonaniu danej czynności lub kupieniu produktu usuwamy element z listy dotykając go palcem. Aplikacja jest dostępna do pobrania tutaj.

Joanna Apanasewicz

Zabawa w klasie

Pomyślałam, że aplikację można wykorzystać edukacyjnie i wymyśliłam następujące zadanie. Każdy uczeń dostał "Świerszczyk" i miał w nim wyszukać 5 wyrazów, które zapisał na liście. Następnie dał swój tablet i czasopismo koledze, który miał znaleźć te wyrazy i podkreślić na kolorowo, a w aplikacji odznaczał je jako znalezione. Jutro zadanie powtórzymy z wyrazami z trudnościami ortograficznymi. Potem dzieci będą układać zdania lub opowiadanie z wyrazami z listy.

Potrzebujesz

 • App Inventor, narzędzie, które pozwala tworzyć aplikacje na Androida.
 • ewentualnie wypróbuj moją aplikację Lista (trzeba ją pobrać do tabletu i zainstalować)

4. Rada dla domu. Telewizor, który każe się ruszać.

Vid. 1. Dziecko podczas gry ruchowej rozpoznajacej ruchy ciała. Przygotowały: M. Mrowiec, A. Michalska; studentki I roku ZEWiEP, Kolegium Nauczycielskie.

To może nie jest ideał zabawy ruchowej, ale ma kilka kluczowych zalet jako alternatywa dla sytuacji z kategorii "w czasie deszczu dzieci się nudzą", kiedy to często sposobem na nudę jest gra komputerowa. Taka gra nie pozwoli siedzieć i jest w tym niebywale skuteczna.

Dziecko

 • rozwija koordynację słuchowo-ruchowo-wzrokową;
 • rozwija wyobraźnię;
 • uczy się szybkiego reagowania, ćwiczy refleks (skoki, przysiady); bezruch obniża punktację!;
 • spędza czas aktywniej, niz przy grze "siedzącej";
 • może się bawić się z rówieśnikami (możliwa jest gra we dwójkę).

O czym pamiętać:

 • potrzebujesz mieć konsolę X-Box oraz Kinect;
 • usuń łatwo tłukące się i niebezpieczne przedmioty - dziecko jest w ciągłym ruchu.

5. "Dorosłe" programy w pierwszym etapie edukacyjnym? To możliwe.

5a. GIMP dla ośmiolatków.

GIMP jest w peni bezpłatnym, "dorosłym" programem do tworzenia grafiki i zaawansowanej obróbki plików graficznych.

Wskazówki przed zajęciami. Nie jest wymagana znajomość programu przez nauczyciela. Dzieci będą chętnie eksperymentowały z obsługą - z zaskakująco dobrymi efektami! Wystarczy, że powiesz: "chcę, żebyście stworzyli swoje loga". Resztę zostaw uczniom - poradzą sobie, naprawdę!

Rys. 1. Logo Wiktorii (8 lat).
Rys.2. Logo Weroniki (8 lat).

Komentarz nauczycielki. Młodsze dzieci (8 lat) zdecydowanie lepiej radzą sobie z obsługiwaniem programu GIMP. Chętnie poszukują nowych funkcji i korzystają z nich. Starsze dzieci (10-11 lat) są mniej pewne, wolą zapytać niż spróbować samemu. GIMP jest popularny, jednak wśród wielu dorosłych ma opinię programu... trudnego w obsłudze. Dlaczego im trudno, a ośmiolatkom łatwo? Ze względu na przyzwyczajenie dorosłych do innych interfejsów oprogramowania. Dzieci nie mają takich obciążeń, to my usiłujemy ich czasem mierzyć naszą miarą (Iwona Micorek).

Opinie dziewczynek. Te netbooki są świetne. Podobało mi się pisanie swoich imion. Szkoda, że nas tego nie uczą w szkole." (Weronika). "Mi się spodobało jak robiliśmy imię. Ja chcę żeby informatycy uczyli nas tego w szkole, bo to jest fajne." (Wiktoria).

Więcej:

5b. Terragen lub VUE. Czyńmy Ziemię (lub Marsa)

Rys. 3. Pierwsza próba - bardzo prosty efekt działania Terragen.

Bezpłatne programy do generowania fraktalowych krajobrazów dla PC:

W programie Terragen pracowali uczniowie klas początkowych SP (w większości pierwsza klasa).

Mówi nauczyciel pierwszaków

Obserwując sposób pracy uczniów ze złożonym programem, który zawiera przecież sporo przycisków, zakładek, suwaków i innych elementów GUI mogę dojść do wniosku że najlepszą rolą nauczyciela jest nie przeszkadzać i w żaden sposób nie ograniczać uczniów ("tu teraz nie klikaj", "tam wejdziemy innym razem"). Spora część 7-latków przychodząc do szkoły posiada naturalnie wysoki stopień samodzielności poznawczej pozwalający rozpracować skomplikowany, obcojęzyczny program.

Prowadził zajęcia i opracował: Maciej Muras

5c. Google SketchUp. Program do tworzenia trójwymiarowych modeli obiektów.

SketchUp, to aplikacja pozwalająca na proste i intuicyjne tworzenie trójwymiarowych modeli. Program jest najczęściej wykorzystywany do tworzenia budynków, które następnie można eksportować do znanej aplikacji Google Earth. Model jest wówczas widoczny dla wszystkich użytkowników Internetu (zobacz wideo).

SketchUp jest całkowicie spolszczony. Ma niewielkie wymagania (zadziała na każdym starszym komputerze) Posiada bardzo dobrze opracowany mechanizm pomocy, wspierany rysunkami i animacjami. Adresy:

Dzieci nie potrzebowały pomocy nauczyciela. Obsługi SketchUp'a nauczyły się samodzielnie. Przykładowe efekty pierwszego, samodzielnego kontaktu z aplikacją - patrz Rys. 4, Rys. 5.

Pliki z trójwymiarowymi projektami domków w formacie zapisu SketchUp (SKP) - poniżej.

Rys. 4. Domek Kordiana (7 lat).
Rys. 5. Domek Oliwii (6 lat).