BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE


[0] Lepsze bezpieczeństwo czynne niż bierne, lepsze umowy niż zakazy

Lepiej uczyć pływać, zamiast grodzić baseny.

Pokonywanie zakazów przez uczniów jest naturalne: to przejaw naturalnego ludzkiego dążenia do pokonywania zewnętrznych ograniczeń. To dzięki takim cechom człowiek zbudował cywilizację. Przemyśl stare porzekadło "jeżeli chcesz mieć coś zrobione na pewno, zrób to sam albo zabroń tego dzieciom".

Wciąż niektóre szkoły stosują systemowe blokady powszechnych i popularnych serwisów takich jak YouTube, a nawet blokady mechanizmów pozwalających na korzystanie z wszelkich nowoczesnych stron WWW. To utrudnia lub uniemożliwia mądrą edukację natomiast w żadnym calu nie jest barierą dla samych uczniów. Podobnie tzw. "filtry treści niepożądanych" chronią raczej tylko... dyrektora szkoły (przed zarzutami organów kontrolnych, że ich nie stosuje). Dziś uczniowie już nawet nie trudzą się używaniem powszechnie dostępnych technik omijania takich filtrów, bo łatwiej im użyć mobilnego internetu (z kieszeni wlasnej lub udostępnionego jednym kliknięciem przez kolegę).

[1] Bezpiecznie w Internecie.

Dobre jakościowo materiały zewnętrzne. Wyłącznie bezpłatne i dostępne w Sieci. Dla nauczycieli, rodziców i uczniów.

Materiały do pracy z dziećmi (4-8 lat)

Gotowe materiały dla uczniów nieco starszych

Umowa lepsza od zakazu - przykłady gotowych rozwiązań

[2] Bezpieczeństwo bierne (zabezpieczenia i filtry)

Tablety szkolne można objąć bezpłatnym systemem zarządzania oferowanym bezpłatnie przez Google. W tym celu najlepiej dysponować

 • Pakietem G Suite for Education (w tym Platformą Google Classroom) dla szkoły (bezpłatny, wymaga procesu rejestracyjnego)
 • Kontami głównymi tabletów utworzonymi za pośrednictwem pakietu G Suite.

W każdym z tabletów należy zainstalować aplikację Google Apps Device Policy.

Rys. 1. Komunikat w tablecie objętym zbiorowym systemem bezpieczeństwa Google. Widoczna pierwsza część możliwych do ustalenia zasad, których nie da sięobejść z poziomu urządzenia mobilnego bez przywrócenia go do ustawień fabrycznych.

[3] Agresja w internecie

Łatwiej walczyć ze zjawiskiem, które dobrze rozumiemy. Znany specjalista tej tematyki, dr hab. Jacek Pyżalski, po 15 latach badań obala pewne mity i nieporozumienia i prezentuje ważne fakty i zależności.

Vid. 1. Życie młodych ludzi online i offline – co wiemy po 15 latach badań? Dr hab. Jacek Pyżalski, prof. UAM. o agresji w internecie. Bardzo ważne zestawienie wyników realnych badań znanego specjalisty.

[4] Komputer też chce być bezpieczny ;-)

Backup - kopie bezpieczeństwa danych

Każdy, kto kiedyś stracił jakieś dane, zna wartość dobrego systemu przechowującego w bezpiecznym miejscu kopie ważnych danych z lokalnego dysku. Nie każdy jednak ma taki system.

Mozy.com jest bardzo profesjonalnym, nowoczesnym systemem backupu online. To oznacza, że po jego zainstalowaniu i prostej konfiguracji do bezpieczeństwa wystarczy być lub bywać przyłączonym do Internetu. System umożliwia wybór dysków, folderów, plików, typów plików, strategii backupu, dobrze szyfruje transmisję i dane, robi inkrementację i pozwala wybierać spośród wszystkich wersji kiedykolwiek zapisanych przez siebie.

Darmowa wersja daje przestrzeń dyskową ograniczoną do 2 GB (można dokupić więcej).

 • Uwaga: Dla dysków NTFS robi kopie nawet plików otwartych podczas operacji kopiowania (dla FAT tego oczywiście nie potrafi i pomija aktualnie otwarte pliki).

Antywirusy bezpłatne dla PC

Na poniższej liscie umieszczono Tylko oprogramowanie FAKTYCZNIE darmowe (nie ma tu próbnych wersji programów komercyjnych, działających przez krótki, ograniczony czas).
 • ClamAV [OFFline]. W pełni darmowy dla wszystkich zastosowań (licencja GPL) antywirus (na stronie wersja dla Windows; wersja dla Debian Linux jest w jego oficjalnym repozytorium).
 • AVira Antivir Personal [OFFline]. Darmowy do użytku domowego (czyli nie w szkole) - podstawowe fukcje.
 • Free AVAST! Home Edition [OFFline] (wymaga corocznej rejestracji). Darmowy antywirus i antyszpieg do zastosowań domowych i niekomercyjnych.
 • 'eScan MWAV [OFFline] nie wymaga instalacji(!). Bezpłatny pakiet. Wymaga rejestracji przed pobraniem. Firmowany przez Kaspersky'ego.
 • Adaware Free Internet Security [OFFline]. Bezpłatna wersja o dość sensownym zakresie funkcji.
 • Eset Online Scanner [ONline]. Antywirusowy skaner online działający z poziomu przeglądarki .
 • Panda Cloud Antivirus [OFFline] (przetwarzanie [ONline]). Bezpłatny antywirus znanej firmy Panda oparty na przetwarzaniu w chmurze (oszczędza lokalny procesor - zalecany do słabych procesorów).
 • SpyBot Search & Destroy [OFFline]. Maksymalistyczny antyszpieg (nie antywirus). Utrzymywany przez wolontariat i dobrowolne dotacje.
 • AVG AntiVirus Free Edition [OFFline]. Darmowa wersja antywirusa - podstawowe funkcje. W tym wersja dla Androida.

Inne polecane źródła zewnętrzne