PRAWO W INTERNECIE

Prawo i obyczaje dotyczące korzystania (biernego i czynnego) z Internetu

[1] Prawo autorskie

Vid.1. Prawo w Sieci: wykład ilustrowany (Lechosław Hojnacki).

[2] Wizerunek i dane osobowe

[3] Prawo w intranecie (sieci lokalnej)

[4] Netykieta

[5] Licencje Creative Commons: bardzo polecamy

Chroń swoje utwory. Ale czyń to tak, aby inni mieli szanse korzystać z nich w sensowny i legalny sposób. W ten sposób zyskują wszyscy. Taka idea stoi za licencjami Creative Commons.

Generator oznaczenia licencji CC

Na stronie

jest dostępny prosty i pomysłowy generator oznaczenia licencji utworu. Polecamy.

Vid.2. Czym są licencje Creative Commons. Krótki film instruktażowy.

[6] Komunikatywność i ergonomia

Pisz krótko, jednoznacznie, w punktach.

Stosuj te trzy żelazne żelazne zasady.

  1. KRÓTKO: masz 150 znaków na przekonanie czytelnika; jeżeli w tej objętości nie zdążysz, szkoda dalszej części tekstu, bo nikt go nie czyta; na filmiku decyduje zaś co najwyżej pierwsze 30 sekund (dlatego najlepiej, żeby cały filmik trwał właśnie tyle). Najczęstsze grzechy: zaczynanie od motta, historii, szerokiego wprowadzenia w tematykę.

  2. JEDNOZNACZNIE: różnimy się od siebie znacznie bardziej, niż potrafisz sobie wyobrazić; dlatego Twój czytelnik ma inne skojarzenia, wyciąga inne wnioski niż Ty; dodatkowo jest w Sieci pozbawiony kontekstu sytuacyjnego, niewerbalnego przekazu oraz możliwości interaktywnego weryfikowania własnych wniosków. Najczęstsze grzechy: zakładanie, że "czytelnik sam wyciągnie wnioski z twoich sugestii" (z dużym prawdopodobieństwem wyciągnie tak bardzo inne, że nie poznasz własnych myśli) albo zakładanie, że czytelnik będzie miał to samo skojarzenia, co ty (trzeba z góry zakładać, że będzie miał bardzo inne).

  3. W PUNKTACH: na ekranie komputera, w Sieci, nie czytamy liniowo; skaczemy po punktach zatrzymujących wzrok; dlatego to na nich musisz zbudować narrację; jeżeli ich nie ma (tekst ciągły), to - patrz punkt pierwszy: masz tylko 150 znaków. Najczęstsze grzechy: rozciąganie na internetowy przekaz zasad wziętych ze starszych mediów; badania pokazują, że nawet starsi, z upodobaniem czytający powieści, w Internecie "skaczą po tytułach".

[7] Kontrowersje i trendy zmian

Prawo nie nadąża za rozwojem Sieci, a bywa i przeciwskuteczne

  • Pirate Coelho Znanegy pisarz prezentuje swoje poglądy radykalnie krytyczne wobec anachronicznego systemu prawnej ochrony praw autorskich i skutecznie dowodzi własnych racji [ANG]. Tu - omówienie artykułu [PCWorld, PL] oraz inne omówienie artykułu [DI, PL]. Autor dowodzi, że udostępnianie przez niego pirackich wersji własnych książek zwielokrotniło ich sprzedaż!

  • www.youtube.com/MontyPython The Monty Python Channel. Kanał YouTube, w którym ta znana grupa opublikowała wszystkie swoje skecze, aby... powstrzymać falę pirackich nagrań w YouTube. Pod każdym nagraniem jest jedynie link do księgarni Amazon, gdzie można kupić te same skecze. Liczba wyświetleń kanału, to dziesiątki milionów. W efekcie sprzedaż ich utworów... wzrosła o 23 000 % (dwadzieścia trzy tysiące procent).

Inne polecane źródła: