Dźwięk: jak I CZYM?

Dobry dźwięk jest potrzebny nie tylko do nagrywania profesjonalnej muzyki, ale także do prowadzenia zdalnego spotkania, lekcji, nagrania filmiku instruktażowego. Szumy, zniekształcenia, zakłócenia, pogłos etc., nie tylko utrudniają komunikację i męczą, ale także psują Twój wizerunek. Jak uzyskać zrozumiałą mowę, dobry dźwięk? Jak nagrywać, transmitować, przetwarzać, ulepszać lub ratować nagrania, Jakich używać mikrofonów, statywów. jak zadbać o pomieszczenie? Wszystko na poziomie minimalnych koniecznych nakładów!

Porównawcze próbki głosu nagranego rożnymi mikrofonami w tych samych warunkach.

Pomieszczenie naturalne o korzystnej akustyce (nieregularne kształty, mało powierzchni silnie odbijającyh dźwięk - duże powierzchnie drewniane, miękkie, regały pełne książek, zabudowane szafy z ubraniami (dobrze pochłaniające basy).
Mikrofon-T450.mp3

[1] Mikrofon wewnętrzny Laptopa

Lenovo T450 z odległości typowej dla pracy z laptopem - ok. 50 cm.
Mikrofon-AKG-P5S.mp3

[2] Mikrofon superkardioidalny dobrej klasy

AKG P5S z odległości 20 cm. Sprawdza się znakomicie. Znakomita jakość w odniesieniu do umiarkowanej ceny.
Mikrofon-Shure-dookolny.mp3

[3] Mikrofon dookólny dobrej klasy

Mikrofon Shure 15 cm od ust. Mikrofon dookólny nie sprawdza się, bo silnie uwydatnia pogłos pomieszczenia i hałasy (tu: pracujący filtr powietrza)
MIKROFON-TRACER-STUDIO-PRO.mp3

[4] Mikrofon Tracer Studio PRO

Tani mikrofon elektretowy z profesjonalnym zawieszeniem, z odległości 20 cm. Silnie szumi. Jest opisany jako kardioidalny, jednak pomiary tego nie potwierdzają!
Mikrofonosluchawki-MSonic.mp3

[5] Mikrofon na pałąku słuchawek MSonic

Mikrofonosłuchawki nagłowne z najniższej półki cenowej. Słychać szumy i przydźwięki, jednak mikrofon na pałąku korzystnie ulokowany tuż obok ust pozwala uzyskać dobrą zrozumiałość mowy w niemal każdych warunkach.
Mikrofonosluchawki-Sony.mp3

[6] Mikrofon na przewodzie słuchawek Sony

Średniej klasy słuchawki nagłowne. Niestety mikrofon ulokowany na przewodzie, poniżej szyi, nie gwarantuje dobrych, ani stabilnych efektów.
MIKROFON-TRACER-STUDIO-PRO-corrected.mp3

[4a] Zapis [4] po agresywnym odszumianiu i agresywnej korekcie widmowej.

Jest znacznie lepszy, jednak to tylko ratowanie złej sytuacji. Naprawdę lepiej kupić lepszy mikrofon.