Wideodydaktyka: co i po co?
- Dla uczniów-cyfrowców filmowanie "wszystkiego" jest odruchem. Zapis wideo - błyskawiczny, łatwy, zawsze pod ręką, zawsze do dyspozycji, jest powszechny niemal jak powietrze. Jak to wykorzystać w edukacji?
- Aparaty cyfrowe powszechnego użytku i smartfony oferują jakość zapisu, która jewszcez nie tak dawno nie była osiągalna dla profesjonalnego sprzętu. Groszowy osprzęt połączony z potężnymi możliwościami przetwarzania wideo pozwala usunąć wiele wad taniego sprzętu i osiągnąć całkiem profesjonalne efekty. Jak?
Dlaczego?
Dlaczego?
Z badań BECTA (brytyjskiej agencji rządowej zajmującej się wdrażaniem technologii w edukacji): "Nauczyciele zauważyli, że osobiste wypowiedzi uczniów nagrywane na kamerę wideo mogą mieć pozytywną wartość terapeutyczną, Uczniowie dotychczas „wyłączeni” z procesu uczenia się, zaczęli angażować się w zajęcia – zwłaszcza gdy realizowane działania dotyczyły obszaru ich zainteresowań, zaś ich efektem były konkretne i „profesjonalne” dzieła. Chętnie pokazywali swoim rodzicom, nauczycielom i rówieśnikom efekty ich pracy. Wychowawcy klas odnotowali pełną obecność uczniów na zajęciach, w których mieli możliwość wykorzystania swojej kreatywności".
Przykazania wideodydaktyki
Przykazania wideodydaktyki
- Nie bierny odbiór filmu, a świadoma tworzenie go. Oglądanie filmów to tylko niewielki ułamek możliwości oferowanych przez serwisy wideo społecznego Internetu. Praca z serwisami wideodydaktycznymi powinna opierać się głownie na procesie tworzenia materiałów wideo przez uczniów. To w tym etapie uczniowie najwięcej się uczą i mogą uwolnić swoją kreatywność.
- Proces tworzenia jest ważniejszy niż produkt końcowy.
- Pozwól na kreatywność. Omów ogólne ramy projektu (rzeczy, które muszą być zrealizowane), pozostawiając wystarczająco dużo miejsca na kreatywność uczniów.
- Filmy lubią mieć widownię (te najmłodszych twórców też).
- Załóż(cie) kanał edukacyjny w YouTube i publikuj(cie) tam filmiki.
- Prześlij(cie) je tym, których mogą ucieszyć (dla najmłodszych niezastąpione są np. babcie).
- Ciekawsze przesyłajcie na konkursy i wystawy (jest sporo).
- Adresy ciekawszych filmików prześlijcie też do enauczanie.com z mini-notką (wiek uczniów, okoliczności). Uczniowie są zwykle dumni, kiedy się dowiadują, że w jakimś sensie uczą się od nich nauczyciele z różnych stron Polski.
Polecane źródła zewnętrzne
Polecane źródła zewnętrzne
- Lista źródeł zewnętrznych: groups.diigo.com/group/enauczanie/content/tag/Wideodydaktyka