Google Plus w Edukacji

W marcu 2019 r. usługa Google Plus zostanie zamknięta dla użytkowników prywatnych kont Google. Z otrzymanego komunikatu wynika, że usługa będzie nadal rozwijana tylko dla użytkowników pakietów G-suite, jednak nie wynika z niej całkiem bezpośrednio, czy dotyczy to także pakietów G-Suite dla edukacji, które są dostępne bezpłatnie dla wszystkich szkół.

Po tym terminie i po praktycznym sprawdzeniu czy i jak działa usługa Google Plus w ramach pakietów G-Suite dla edukacji (bezpłatnie dostępnych dla wszystkich szkół) zadecydujemy, czy niniejszy dział rozwijać, czy zamknąć.

Serwis Google Plus (plus.google.com) w pewnym sensie powielił pomysł Facebooka na "społecznościówkę. Nie zdołał powtórzyć sukcesu rynkowego Facebooka. Jednak jako "społecznościówka" dla edukacji jest sensowniejszy.

Serwisy chmurowe Google już same w sobie są świetnymi narzędziami dla edukacji. Spotykają się z dużym uznaniem nauczycieli - bo na po prostu na to zasługują.

  • Google Plus integruje w prosty sposób komunikację w serwisach Google.
  • Daje narzędzia komunikacji grupowej (nauczyciele-rodzice-uczniowie-klasy-szkoła-...). Udostępnianie i upublicznianie wybranych zasobów grupowych jest tu prostą funkcją dostępną na żądanie.

Organizacja komunikacji w Google Plus opiera się na kilku pomysłach, częściowo zbliżonych do tych, które znamy z Facebooka.

  • Profile (najbliższy odpowiednik facebookowy, to profile, jednak tu tylko właściciel profilu może publikować. Inni mogą tylko oglądać lub ew. punktowac (+1) jego posty).
  • Kolekcje (tworzone w profilu, widoczne publicznie, prywatnie lub przez wybrane kręgi), patrz Rys. 1 i jego opis.
  • Społeczności publiczne i prywatne (najbliższy odpowiednik facebookowy, to grupy; wszyscy członkowie grupy mogą zamieszczać posty (istnieje mozliwość moderowania)).
  • Strony (najbliższy odpowiednik facebookowy, to Strony).
  • Kręgi - unikalny, kluczowy komponent Google Plus, jest dobrym, intuicyjnym i skutecznym pomysłem na zorganizowanie zasad określania dostępu do informacji grupowej, międzygrupowej i publicznej.


Niektóre adresy związane z Google Plus

Kolekcje Google Plus

Rys.1. Z poziomu własnego profilu można tworzyć kolekcje. Są one swego rodzaju wątkami dyskusyjnymi. Posty w kolekcji mogą zawierać tekst, zdjęcia, lokalzację, ankietę, linki. Posty mogą byc komentowane przez obeserwatorów (albo też komentowanie może być wyłączone).

Zakres odbiorców kolekcji ustala się podczas jej tworzenia i potem nie można go zmienić.

Przykłady "plusowych" adresów

Przykłady okołoedukacyjnych społeczności w Google Plus

Społeczności G+, to przybliżony odpowiednik grup Facebookowych. Poniżej przykłady istniejących społeczności o tematyce okołoedukacyjnej. Legenda: [O] - otwarta, [Z] - zamknięta (można prosić o przyjęcie), [ZZ] - zamknięta (można tylko obserwować).