ŻONGLOWANIE ROZWIJA UMYSŁ
Żonglować może każdy. Chwila takiego skutecznego relaksu, który jednocześnie rozwija sprawność umysłową i fizyczną, jest możliwa w niemal każdych warunkach. Łatwy start dla najmłodszych i mniej sprawnych fizycznie, to żonglowanie chustami.
Po co żonglować?
Po co żonglować?
Żonglowanie ma korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz rozwój. M. in.:
- poprawia koordynację wzrokowo-ruchową;
- ćwiczy refleks, poczucie rytmu, równowagę;
- rozwija koncentrację, uczy cierpliwości;
- pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała;
- angażuje wiele obszarów mózgu, pobudza je do rozwoju (stymuluje wytwarzanie neurotrofin, które stymulują wzrost komórek nerwowych i liczby połączeń neuronalnych w mózgu), poprawia synchronizację (rozwija spoidło wielkie);
- poszerza pole widzenia.
Czym żonglować?
Czym żonglować?
Dobrze jest kupić specjalne, miękkie, niezbyt lekkie piłeczki (patrz Fot. 1), jednak można żonglować zwykłymi piłeczkami do tenisa, cytrynami, pomarańczami, a nawet... chustami (te ostatnie będą dobrym pomysłem dla dzieci najmłodszych lub mniej sprawnych ruchowo).
Piłeczki nie powinny być sprężyste (będą daleko uciekać podczas licznych upadków w trakcie nauki). Nie powinny być też zbyt lekkie. Najtańsze chińskie piłeczki są wypełnione pianką i źle się nimi podrzuca.Vid. 1. Alicja Lizurej, psycholog, fragment wystąpienia na konferencji dla nauczycieli.
Fot. 1. Takich piłeczek używa autor. Mają sensowne właściwości mechaniczne i są tanie w swojej kategorii (24 PLN z kosztami przesyłki kompletu 3 piłek).
- Kłopoty z nauką żonglowania mają dzieci, które mają kłopoty z nauką czytania. Ale - ważne - nauka żonglowania pomaga w nauce czytania.
- Szkoły wprowadzają przerwy na żonglowanie, by uzyskać lepszy relaks oraz poprawę koncentracji u uczniów oraz mniejsze kłopoty z dyscypliną.
- W eksperymentach z klasami żonglującymi uzyskiwano po kilku miesiącach poprawę wyników nauczania o kilkadziesiąt do paruset procent (w porównaniu z próbą kontrolną).
- W pracy pedagogicznej zalecane do wspomagania rozwiązywania rożnych trudności np. dysleksji, deficytu skupienia uwagi, nadpobudliwości.
- Ważne: żonglowanie jest korzystne dla każdego z nas, nie tylko dla naszych dzieci!
Polecane źródła zewnętrzne
Polecane źródła zewnętrzne
- 12 zalet żonglowania (Artur Wójtowicz, autor kursu żonglerki)
- Żongluj do celu czyli o dobroczynnym działaniu żonglerki (Agnieszka Bińczycka, aktorka cyrkowa, pedagog cyrku, CzasDzieci.pl)
- Żonglerka jako propozycja niekonwencjonalnej formy aktywności ruchowej na lekcjach wychowania fizycznego i nie tylko (Łukasz Wójcik, Uniwersytet Szczeciński)
- Mózg lubi żonglowanie, czyli o korzyściach z podrzucania piłeczek (Magda Sierocińska, Today.pl))
- Żonglerka zmienia mózg (Anna Błońska na podst. New Scientist)
- Jak nauczyć się żonglować piłeczkami (instruktaż wideo 8'10"; bardzo metodyczny zestaw ćwiczeń krok po kroku, wykaz typowych błędów etc.)
- Nauka żonglowania 3 piłkami (instruktaż - opis ćwiczeń i poglądowe animacje)
- Żonglowanie chustami (dla dzieci młodszych, CzasDzieci.pl)
- Jak nauczyć się żonglować chustami (instruktaż wideo, 4'13")
Zobacz też: Taniec wielostronnie rozwija mózg
Zobacz też: Taniec wielostronnie rozwija mózg