TANIEC - SZCZEGÓLNIE WAŻNY DLA UMYSŁU

TANIEC ROZWIJA NAWET NASZE ZDOLNOŚCI MATEMATYCZNE!

Taniec wielostronnie rozwija mózg

Ci którzy tańczą regularnie, są o 76% mniej narażeni na demencję. W innych badaniach okazało się, że

  • Taniec poprawia koordynację wzrokowo ruchową, balans ciała, oraz koordynację działań podczas procesów poznawczych.

  • Taniec to aktywność społeczna.

  • Tańczący regularnie są kilkakrotnie mniej narażeni na demencję.

Vid.1. Taniec Umysłu (The BrainDance) jest kompozycją ośmiu prorozwojowych wzorców ruchowych, które są naturalne dla każdego człowieka w jego pierwszym roku życia. Jako dzieci poruszaliśmy się na podłodze na brzuchu i na plecach. Ustalono, że cykliczne wykonywanie takich wzorców ruchowych codziennie w każdym wieku wywołuje korzystne zmiany w naszym centralnym układzie nerwowym. Częste powtarzanie tych wzorców pozwala pozbywać się problemów z systemem nerwowym wynikających z traumy porodowej, niedostatku ruchu we wczesnym okresie życia, ale także niektórych chorób, wpływu środowiska, urazów głowy etc. (tłum. LH).
Vid.2. O tańcu opowiada Pierre Dulain, nauczyciel tańca, twórca i fundator unikalnego resocjalizacyjnego programu społecznego dla uczniów "Tańczące klasy", którego losy są kanwą słynnego filmu "Wytańczyć marzenia" z Banderasem w roli Dulaine'a. (Wykład TEDx).

Jaki taniec? Najlepiej:

  • dający wiele wolności i swobody interpretacji (wymaga szybkich procesów myślowych, mózg musi odbierać, koordynować, wysyłać sygnały do każdej części ciała; w efekcie powstają nowe połączenia nerwowe; w codziennych sytuacjach, podczas jazdy na rowerze, pływania etc. popadamy w pewną rutynę ruchową i przestajemy myśleć o tym, co robimy).

  • tańczony w parach (jest zachowaniem społecznym, wymaga też dodatkowej uwagi poświęconej partnerowi; uwaga: podążający tancerze - zwykle kobiety - korzystają bardziej; wynika to z konieczności poświęcania dodatkowej uwagi na dostosowanie się do ruchów i zachowania partnera, co dostarcza więcej bodźców mózgowi).

"Taniec jest niezwykle ważny w edukacji każdej osoby. Jesteśmy istotami cielesnymi".

Sir Ken Robinson w wywiadzie "Nauczyciel? To bardzo złożona praca"

Polecane źródła zewnętrzne