Gromadzenie danych, współdzielenie i udostępnianie ich

Najbardziej uniwersalnym spośród bezpłatnych systemów gromadzenia i udostepniania damych jest Dysk Google drive.google.com

Poświęcono mu odrębny dział, patrz: Dysk Google

Tu skupiamy sie na rozwiązanich technicznych innych niż Google

[1] Dysk Google

Patrz oddzielny dział Dysk Google

[2] Dropbox

Dropbox.com, to popularniejszy dysk online. Pozwala automatycznie synchronizować pliki między kilkoma urządzeniami (już nie zapomnisz zabrać pliku do szkoły!), albo błyskawicznie i prosto "dać je" uczniom.

Bezpłatne konto, to tylko 2 GB miejsca, ale można to zmienić na lepsze:

  1. Załóż konto korzystając z tego adresu - otrzymasz na starcie o 0,5 GB więcej;

  2. Po zalogowaniu się na stronie Dropboxa (istnieje skrót adresu: db.tt) kliknij "otrzymaj darmową przestrzeń" i znajdź tam swój własny adres polecający podobny do tego: http://db.tt/1tbv11oQ

  3. Polecając Dropboxa znajomym lub uczniom (linkiem polecającym) sprawisz, że oni otrzymają 2,5 GB (zamiast 2GB) i Ty także za każdym razem otrzymasz dodatkowe 0,5 GB - korzyść jest obopólna (ale jest to maksymalnie 16 GB i kolejne 0,5 GB pojawia sie dopiero, kiedy osoba korzystająca z Twojego linku polecającego zacznie faktycznie korzystać ze swojego Dropboxa).

Dropbox dobrze działa na wszystkich systemach operacyjnych, jest bardzo wygodny w obsłudze. Ponieważ istnieje od dawna (jest starszy od tabletu i smartfonu!) i działa bardzo pewnie, integruje się z wieloma istniejącymi aplikacjami (W Tym MS Office). Da się lubić. Jest prosty i zrozumiały, bo jego działanie opiera się na "zwykłych" folderach dyskowych, których zawartość synchronizuje się automatycznie między komputerami, smartfonami i tabletami (każdy folder może być prywatny, publiczny lub wspólny).

Po założeniu konta w Dropboxie warto pobrać jego instalator do wszystkich używanych przez siebie PC oraz do tabletów i smartfonów (z wyjątkiem komputerów wspólnych).

Rys.1. Dropbox w smartfonie. Widać (przykładowy) folder grupowy, publiczny i prywatny (może ich być wiele).

Porównianie: Dropbox vs Dysk Google

.Tabela 1.3. Porównanie Dysku Google z Dropboxem
c.d.n.