GOOGLE CLASSROOM - PLATFORMA WSPÓŁPRACY DLA KAŻDEJ SZKOŁY

Platforma Google Classroom należy do kategorii tzw. platform zdalnego nauczania. To myląca nazwa, bo serwisy takie mogą być wykorzystywane (i są) do bieżącego wspomagania dydaktyki szkolnej. W tej kategorii Clasroom zajmuje pozycję wyjątkową:

  • jest platformą najprostszą w użyciu,
  • nie wymaga opieki tzw. administratora systemu,
  • oferuje najefektywniejsze i najnowocześniejsze narzędzia współpracy (znane np. z Dokumentów Google),
  • każda szkoła publiczna może uzyskać dostęp do niej bezpłatnie i bezterminowo.

Przewodnik dopiero powstaje. Jest dostępny online na licencji CC (kliknij w grafikę powyżej). Jest redagowany nieliniowo, poszczególne treści pojawiać się będą w kolejności zapotrzebowania autorów (szkolenia i wdrożenia).

Google Classroom jest dostępny w dwóch wersjach

  1. W pakiecie edukacyjnym Google - tylko dla użytkowników posiadających konta w domenie szkoły, do której został przydzielony. Wszystkie szkoły o uprawnieniach publicznych mogą otrzymać ten pakiet bezpłatnie i bezterminowo. Warunkiem jest posiadanie własnej domeny DNS.
  2. Dla każdego użytkownika zwykłego konta Google (Gmail). Ta wersja z założenia nie jest przeznaczona dla edukacji, jednak znakomicie nadaje się np. do współpracy grupowej tudzież do zbadania przydatności przez kogoś, kto (jeszcze) nie ma dostępu do pakietu edukacyjnego Google