Przyłączanie urządzeń zewnętrznych

Jak i jakie urządzenia zewnętrzne można przyłączyć do tabletu lub smartfonu?

Urządzenia zewnętrzne przyłączamy zwykle

  • bezprzewodowo - przez Bluetooth (zwykle są to głośniki, słuchawki, opaski smart, jednak tą drogą mozna przyłączyć także mysz lub klawiaturę Bluetooth).

  • przewodowo - przez microUSB lub USB-C urządzenia; tak można przyłączać szeroką klasę urządzeń, jednak - uwaga - to zależy od możliwości interfejsu w konkretnym urządzeniu.

  • przewodowo - przez "duże" USB - za pośrednictwem stosownej przejściówki (tak można przyłączyć szeroką gamę urządzeń pamiętając, że gniazdo microUSB może mieć mocno ograniczoną wydajność prądową niewystarczającą dla zasilania bardziej zachłannych urządzeń - np. zewnętrznych dysków).

Jak uzyskać gniazdo USB w smartfonie/tablecie?

Wiele urządzeń zewnętrznych wymaga pełnowymiarowego zącza USB. Problem rozwiązuje tania przejściówka.

Jedną przejściówkę warto mieć na wszelki wypadek. W chińskich sklepach ceny zaczynają się od 2 PLN.

W awaryjnych sytuacjach może ona posłużyć nawet do zasilania lub doładowania innego urządzenia akumulatorowego (kosztem energii zgromadzonej w akumulatorze tabletu).

Rys. 4.1. Przejściówka USB OTG do tabletu lub smartfonu. UWAGA: wszystkie przejściówki powinny koniecznie mieć kawałek kabelka. Sztywne przejściówki bardzo szybko prowadzą do uszkodzenia gniazda w tablecie.

Co można przyłączyć przez USB?

Przy pomocy przejściówki do tabletu można przyłączyć jedno urządzenie USB na raz, Może to być np.:

  • mysz (standardowa, przewodowa lub bezprzewodowa)

  • klawiatura (standardowa, przewodowa lub bezprzewodowa)

  • zestaw mysz+klawiatura ze wspólnym odbiornikiem

  • pendrive (większość modeli)

  • czytnik kard SD (większość modeli)

  • modem (tylko niektóre modele!)

  • kamerka internetowa (tylko do niektórych urządzeń)

  • kamera endoskopowa (tylko do niektórych urządzeń)

  • ...wiele innych.

Należy podkreślić, że każde z tych rozwiązań ma sens tylko w konkretnych sytuacjach (np. palec jest naturalniejszy od myszy, jednak w przypadku konieczności ciągłej obsługi platformy e-lerarningowej, formularzy online etc. zaprojektowanych dla dużych ekranów PC kursor myszy może np. pozwolić precyzyjnie wskazywać maleńkie pola wyboru niż palec zasłaniający fragment pola widzenia.

A jeżeli klawiatura ma zły układ klawiszy?

Co zrobić, jeżeli masz problem z polskimi czcionkami lub/i repetycją? Jak uzyskać w pełni poprawną obsługę polskiego tekstu?

Przypomnijmy, że w Polsce używa się standardowo... kompletnie niestandardowego, nietypowego układu tzw. klawiatury programisty. Nie posiada ona wcale polskich znaków, uzyskujemy je z prawym ALTem.

Aby uzyskać polskie znaki na klawiaturze od komputera klasy PC, musimy w smartfonie doinstalować w smartfonie aplikację, która po wykryciu klawiatury zewnętrznej zaoferuje zmianę układu klawiatury ze standardowego na Polish Programmers. Gdyby się pojawiły problemy (np. z polskimi znakami), można wykorzystać płatną (ok. 8 PLN) apkę External Keyboard Helper Pro. Ma ona niezwykle duże możliwości konfiguracyjne.

UWAGA: niektóre urządzenia USB o dużym poborze mocy nie będą działać bez własnego zasilania; dotyczy to zwłaszcza dysków USB, i zewnętrznych napędów DVD.