DLACZEGO Chromebooki?

Dla uczniów są świetne. Dlaczego?

WPROWADZENIE

Chromebook, to laptop dedykowany dla lekkiego systemu operacyjnego Chrome OS (Google). System operacyjny jest lekki, szybki i bezpieczny.

Wczesne wersje Chromebooków pozwalały używać tylko chmurowych serwisów uruchamialnych w przeglądarce Chrome oraz niewielkiej liczby programowych rozszerzeń przeglądarki Chrome i bez stałego dostępu do internetu były mało użyteczne. i dlatego w Polsce były darzone nieufnością nauczycieli.

Dziś sytuacja jest zupełnie inna. Na chromebookach (nawet niektórych starszych*) można uruchamiać:

  • Aplikacje webowe i serwisy chmurowe działające w przeglądarce Chrome (w tym bezpłatne dla szkół superpakiety G Suite For Education),

  • Rozszerzenia do przeglądarki Chrome (uwaga: Google powoli rezygnuje z tej idei na rzecz -bardziej obiecującej - integracji z Androidem (patrz następny punkt)

  • Apki dla Androida (w Chrome OS jest teraz dostępny Sklep Google),

  • Aplikacje dla Linuxa (po włączeniu takiej opcji w ustawieniach systemu).

Usługi Dysku Google (czy też G Suite For Education) pozwalają na offline'ową edycję dokumentów, przeszukiwanie dysku etc. Aplikacje dla Androida są liczne i już dojrzałe. Ważne także, że są powszechnie znane (smartfony z Androidem dominują na naszym rynku). Chromebook przestał być zatem urządzeniem wymagającym stałego dostępu do sieci, co w polskich warunkach jest niezwykle ważne.


*Szczegóły znajdziesz na podstronie JAKIEGO CHROMEBOOKA WYBRAĆ?
Carousel imageCarousel image
Rys. 1. Chromebook Lenovo ThinkPad 11e został zaprojektowany dla uczniów. Dlatego spełnia wojskowe normy wytrzymałości mechanicznej, zaś bateria wytrzymuje realnie co najmniej 9 godzin. Dziś (połowa 2019 r.) poleasingowe egzemplarze można kupić np. za 150-200 PLN. Parametry zdecydowanie wystarczą dla szkoły. Oto opis techniczny wersji gen. 4. (Uwaga: jest go kilka generacji, sensowne dziś parametry ma min. gen. 3).

DLACZEGO CHROMEBOOK A NIE LAPTOP?

  • Niska cena. Chromebooki z uwagi na lekki system operacyjny mają stosunkowo niskie wymagania sprzętowe, stąd też są stosunkowo niedrogie. Ponieważ stosunkowo powoli starzeją się technologicznie a ich szkolne wersje są mechanicznie nie do zdarcia, więc w efekcie kilkuletnie egzemplarze mogą być w pełni użyteczne, mechanicznie "jak nowe" i kosztować grosze. Rolls Royce wśród Chromebooków kosztuje 2500 PLN, ceny nowych, sensownych modeli zaczynają się od 1000 PLN, zaś ceny poleasingowych egzemplarzy mocnych i w pełni sprawnych chromebooków zaczynają się poniżej 200 PLN. Warto pamiętać, że są to wyłącznie firmowe urządzenia dobrych producentów zaaprobowane przez Google jako w pełni kompatybilne z Chrome OS.

  • Błyskawiczny start (standard, to sekunda wybudzania z uśpienia i 8 sekund pełnego startu!).

  • Niska waga lub/i wysoka odporność mechaniczna (Chromebook z Rys. 1. jest prawdziwie "pancernym" urządzeniem spokojnie znoszącym wielokrotne zrzucanie ze stołu i mimo to waży półtora kilograma wraz z baterią na 10 godzin pracy).

  • Bezpieczeństwo ([1] Chrome OS jest z kilku przyczyn stosunkowo bardzo odporny na ataki; [2] Chrome OS jest stale aktualizowany przez szereg lat po zakupie; [3] po integracji z szkolnym pakietem G Suite For Education pozwala na niemalże dowolne kształtowanie zakresu uprawnień uczniów (i innych użytkowników) w sposób niezwykle skuteczny i trudno porównywalny z innymi desktopowymi systemami operacyjnymi. Da się także np. uczynić urządzenie kompletnie bezużytecznym w razie kradzieży. Więcej na ten temat w podrozdziale Superbezpieczny laptop dla ucznia.

  • Prawie bezobsługowy system (prosty system operacyjny robi tyle, ile powinien, praktycznie nie wymaga konserwacji).

  • Dostosowanie do potrzeb szkoły. Poza wymienionymi już cechami (jak wzmocniona konstrukcja, duża bateria etc.) wiele modeli spełnia dodatkowe wymagania szczególne. O ile odchylanie ekranu o 180 stopni jest normą, o tyle wersje z ekranem dotykowym zwykle pozwalają odchylać ekran do 360 stopni, a niektóre poza obsługą palcem mają elektromagnetyczne pisaki. To pozwala np. na zapewnienie pełnego rozwoju motorycznego uczniów w pierwszym etapie edukacyjnym.

POLECANE ŹRÓDŁA

c.d.n.