DLACZEGO Chromebooki?

Dla uczniów są świetne. Dlaczego?

WPROWADZENIE

Chromebook, to laptop dedykowany dla lekkiego systemu operacyjnego Chrome OS (Google). System operacyjny jest lekki, szybki i bezpieczny.

Wczesne wersje Chromebooków pozwalały używać tylko chmurowych serwisów uruchamialnych w przeglądarce Chrome oraz niewielkiej liczby programowych rozszerzeń przeglądarki Chrome i bez stałego dostępu do internetu były mało użyteczne. i dlatego w Polsce były darzone nieufnością nauczycieli.

Dziś sytuacja jest zupełnie inna. Na chromebookach (nawet niektórych starszych*) można uruchamiać:

  • Aplikacje webowe i serwisy chmurowe działające w przeglądarce Chrome (w tym bezpłatne dla szkół superpakiety G Suite For Education),

  • Rozszerzenia do przeglądarki Chrome (uwaga: Google powoli rezygnuje z tej idei na rzecz -bardziej obiecującej - integracji z Androidem (patrz następny punkt)

  • Apki dla Androida (w Chrome OS jest teraz dostępny Sklep Google),

  • Aplikacje dla Linuxa (po włączeniu takiej opcji w ustawieniach systemu).

Usługi Dysku Google (czy też G Suite For Education) pozwalają na offline'ową edycję dokumentów, przeszukiwanie dysku etc. Aplikacje dla Androida są liczne i już dojrzałe. Ważne także, że są powszechnie znane (smartfony z Androidem dominują na naszym rynku). Chromebook przestał być zatem urządzeniem wymagającym stałego dostępu do sieci, co w polskich warunkach jest niezwykle ważne.


*Szczegóły znajdziesz na podstronie JAKIEGO CHROMEBOOKA WYBRAĆ?
Rys. 1. Chromebook Lenovo ThinkPad 11e został zaprojektowany dla uczniów. Dlatego spełnia wojskowe normy wytrzymałości mechanicznej, zaś bateria wytrzymuje realnie co najmniej 9 godzin. Dziś (połowa 2019 r.) poleasingowe egzemplarze można kupić np. za 150-200 PLN. Parametry zdecydowanie wystarczą dla szkoły. Oto opis techniczny wersji gen. 4. (Uwaga: jest go kilka generacji, sensowne dziś parametry ma min. gen. 3).

DLACZEGO CHROMEBOOK A NIE LAPTOP?

  • Niska cena. Chromebooki z uwagi na lekki system operacyjny mają stosunkowo niskie wymagania sprzętowe, stąd też są stosunkowo niedrogie. Ponieważ stosunkowo powoli starzeją się technologicznie a ich szkolne wersje są mechanicznie nie do zdarcia, więc w efekcie kilkuletnie egzemplarze mogą być w pełni użyteczne, mechanicznie "jak nowe" i kosztować grosze. Rolls Royce wśród Chromebooków kosztuje 2500 PLN, ceny nowych, sensownych modeli zaczynają się od 1000 PLN, zaś ceny poleasingowych egzemplarzy mocnych i w pełni sprawnych chromebooków zaczynają się poniżej 200 PLN. Warto pamiętać, że są to wyłącznie firmowe urządzenia dobrych producentów zaaprobowane przez Google jako w pełni kompatybilne z Chrome OS.

  • Błyskawiczny start (standard, to sekunda wybudzania z uśpienia i 8 sekund pełnego startu!).

  • Niska waga lub/i wysoka odporność mechaniczna (Chromebook z Rys. 1. jest prawdziwie "pancernym" urządzeniem spokojnie znoszącym wielokrotne zrzucanie ze stołu i mimo to waży półtora kilograma wraz z baterią na 10 godzin pracy).

  • Bezpieczeństwo ([1] Chrome OS jest z kilku przyczyn stosunkowo bardzo odporny na ataki; [2] Chrome OS jest stale aktualizowany przez szereg lat po zakupie; [3] po integracji z szkolnym pakietem G Suite For Education pozwala na niemalże dowolne kształtowanie zakresu uprawnień uczniów (i innych użytkowników) w sposób niezwykle skuteczny i trudno porównywalny z innymi desktopowymi systemami operacyjnymi. Da się także np. uczynić urządzenie kompletnie bezużytecznym w razie kradzieży. Więcej na ten temat w podrozdziale Superbezpieczny laptop dla ucznia.

  • Prawie bezobsługowy system (prosty system operacyjny robi tyle, ile powinien, praktycznie nie wymaga konserwacji).

  • Dostosowanie do potrzeb szkoły. Poza wymienionymi już cechami (jak wzmocniona konstrukcja, duża bateria etc.) wiele modeli spełnia dodatkowe wymagania szczególne. O ile odchylanie ekranu o 180 stopni jest normą, o tyle wersje z ekranem dotykowym zwykle pozwalają odchylać ekran do 360 stopni, a niektóre poza obsługą palcem mają elektromagnetyczne pisaki. To pozwala np. na zapewnienie pełnego rozwoju motorycznego uczniów w pierwszym etapie edukacyjnym.

POLECANE ŹRÓDŁA

c.d.n.