SMARTFON ZAMIAST PC: NIEZWYKLE CIEKAWE ROZWIĄZANIE

Najnowsze modele smartfonów (a niebawem wszystkie smartfony z Androidem 10) mogą pracować w trybie pulpitu, w którym - po przyłączeniu zewnętrznego dużego ekranu (monitor, TV etc.) możemy pracować z użyciem smartfonu niemal identycznie, jak z komputerem osobistym.

UWAGA: Ten artykuł dotyczy na razie tylko wybranych modeli nowych smartfonów (stan na wrzesień 2019). Dwie ważne z tego punktu widzenia linie produktów, to flagowe modele smartfonów Huawei od modelu Mate 10 w górę (tryb Easy Projection) oraz Samsunga (tryb Samsung DeX). We wprowadzanej właśnie na rynek dziesiątej wersji systemu Android tryb desktopowy ma się jednak pojawić jako standardowa funkcja systemu.

Co jest potrzebne?

Smartfon trzeba dowolną metodą połączyć z zewnętrznym ekranem wyświetlającym. Może to być telewizor, monitor komputerowy lub projektor. Połączenie może być realizowane na dwa sposoby

 • bezprzewodowo (przez Miracast, Chromecast etc.),
 • przewodowo (urządzenia posiadające gniazdo USB-C oferują za jego pośrednictwem (patrz lista) wyjście wideo; wtedy do połączenia jest potrzebna tylko "przejściówka" (adapter), prosta, jak np. na Rys.1. albo rozbudowana jak np. na Rys. 2.).

Do wygodnej pracy przyda się też zewnętrzna klawiatura. W przypadku prostego adaptera (Rys. 1.) potrzebna będzie klawiatura Bluetooth, zaś w przypadku rozbudowanego (Rys. 2.) - dowolna (USB).

Rys. 1. Najprostszy adapter USB-C do HDMI kosztuje w chińskim sklepie ok. 2 $. Klawiaturę można przyłączyć do smartfonu przez Bluetooth.
Rys. 2. Rozbudowana przejściówka do smartfonu ze złączem USB-C mogąca pełnić funkcję stacji dokującej.Ma wyjścia D-SUB (VGA), HDMI, audio, USB (duże) oraz opcjonalne USB-C (np. do ładowania/zasilania). Koszt w chińskim sklepie: ok. 10 $.

Jak to działa? (na przykładzie trybu desktopowego smartfonów Huawei od modelu Mate 10 w górę)

Po przyłączeniu dowolną metodą (patrz wyżej) zewnętrznego urządzenia wyświetlającego, smartfon poprosi o decyzję wyboru jednego z dwóch trybów projekcji (por. Rys. 3.):

 • telefon (tryb smartfonu) - w tym trybie przesyłany jest duplikat ekranu smartfonu,
 • pulpit (tryb pulpitu - desktop mode - tryb komputera stołowego) - w tym trybie organizacja ekranu zmienia się diametralnie - patrz Rys. 3.

Należy wybrać tryb pulpit.


Uwaga: przykłady i ilustracje w dalszej części niniejszego tekście pochodzą ze smartfonu Huawei Mate 20 Pro w trybie desktop i zostały wykonane przez autora niniejszego tekstu (L. Hojnacki, CC-BY-SA-4.0).
Rys. 3. Ekran wyboru trybu projekcji za pierwszym razem (z objaśnieniami; potem jest to już tylko mały komunikat z prośbą o wybór trybu widoczny w pasku powiadomień).
Rys. 4. Ekran smartfonu w trybie pulpitu zamienia się w manipulator dotykowy zastępujący myszkę.

Obraz pulpitu systemowego zorganizowany podobnie, jak w systemach desktopowych (więcej - patrz niżej), wyświetlany jest w tym trybie tylko na monitorze zewnętrznym, zaś ekran smartfonu przejmuje rolę manipulatora dotykowego (tzw. głaszczki) analogicznego do używanych w laptopach (więcej - patrz niżej).

Rys. 5. Pulpit systemowy smartfonu działającego w trybie komputera stołowego na monitorze zewnętrznym FullHD.

Działanie smartfonu trybie pulpitu (inaczej: desktop mode, inaczej: tryb komputera osobistego)

Na ekranie zewnętrznym pojawiają się obiekty typowe dla komputera osobistego klasy PC (dalej opis i numeracja wg. Rys. 5.).

 • [1] Pulpit (można na nim rozmieszczać ikony uruchomieniowe aplikacji).
 • [2] Menu Start w lewym dolnym rogu (tam są ikony wszystkich aplikacji, ustawień etc.).
 • Pasek zadań u dołu ekranu ma 4 obszary:
  • [3] ikony uruchomionych aplikacji;
  • [4] odpowiednik tacy systemowej - tu są ikony stanu urządzeń (dźwięk, sieć, bateria etc.); można tu np. zmieniać wyjście dźwięku (smartfon czy wyjście audio) i jego głośność, konfigurować sieć, uruchamiać klawiaturę ekranową, kalendarz etc.;
  • [5] ikony klasycznych klawiszy systemowych Androida - powrót, pulpit, menedżer zadań.
 • [6] Okna aplikacji są skalowalne i przesuwalne, zaś oprócz trzech typowych gadżetów (maksymalizuj, minimalizuj, zamknij) mają czwarty gadżet, który przełącza okno do trybu wyłącznego (trybu pełnoekranowego identycznego ze znanym z ekranu smartfonu).

Na ekranie smartfonu pojawia się (Rys. 4.):

 • manipulator dotykowy (głaszczka) o obsłudze podobnej jak w laptopie, jednak z dodatkowymi funkcjami takimi jak w Chromebookach,
 • ikona PrintScreen (kopia obrazu zewnętrznego ekranu do schowka),
 • ikona Rysuj (pozwala rysować odręczne linie na ekranie w trzech kolorach),
 • na żądanie (w sytuacjach wymagających wprowadzania tekstu, jednak tylko wtedy, gdy nie ma przyłączonej klawiatury zewnętrznej) manipulator dotykowy maleje, a część ekranu wypełnia typowa dla smartfonu klawiatura ekranowa.

Jak skonfigurować standardową w Polsce klawiaturę zewnętrzną?

Przypomnijmy, że w Polsce używa się standardowo... kompletnie niestandardowego, nietypowego układu tzw. klawiatury programisty. Nie posiada ona wcale polskich znaków, uzyskujemy je z prawym ALTem.

Aby uzyskać polskie znaki na klawiaturze od komputera klasy PC, musimy w smartfonie doinstalować w smartfonie aplikację, która po wykryciu klawiatury zewnętrznej zaoferuje zmianę układu klawiatury ze standardowego na Polish Programmers. Zalecam apkę External Keyboard Helper Demo (bezpłatna, ale co jakiś czas zamiast spacji pojawi się napis "Demo Version") lub wersję płatną (ok. 8 PLN) External Keyboard Helper Pro (kiedy już uznamy, że będziemy regularniej używać naszego smartfonowego komputera stołowego do wprowadzania dużych ilości tekstu). Apka ma niezwykle duże możliwości konfiguracyjne, jednak w podstawowej konfiguracji działa poprawnie.

Czy wszystkie aplikacje smartfonowe działają w trybie pulpitu? Tak, ale...

Wszystkie aplikacje dają się uruchomić, jednak nie wszystkie "potrafią" działać w skalowalnych oknach. Niektóre apki będą działały tylko w trybie smartfonowym (zatem np. po zmaksymalizowaniu okna mogą nadal zachować pionowy układ z szerokimi pasami po bokach). Na szczęście profesjonalne aplikacje, które faktycznie wymagają dużej powierzchni ekranu, zwykle są kompatybilne z trybem pulpitu (lista przykładów wkrótce).

Tak jest w smartfonach Huawei. A jak w urządzeniach innych firm?

Firma Samsung promuje rozwiązanie oparte o specjalizowaną stację dokującą Samsung Dex. Jest to urządzenie nieco mniej uniwersalne (brak np. złącza audio, zaś smartfon musi pasować do gniazda (to oznacza konkretny model bez dodatkowego etui).

Możliwe jest także używanie dedykowanej apki Samsung Dex, która pozwala na koordynację pracy smartfonu firmy Samsung i komputera osobistego, to jednak inny zakres zastosowań (zob. materiał firmowy).

Zapewne do kompatybilnych smartfonów (patrz lista) można też użyć podobnych adapterów uniwersalnych, jak na Rys. 1. i Rys. 2., jednak autor niniejszego tekstu nie sprawdził tego osobiście.

Android 10 ma wprowadzić tryb pulpitu dostępny dla wszystkich smartfonów z tym systemem. Więcej informacji na ten temat - w najbliższej przyszłości.

c.d.n.