MOBILNE LABORATORIUM NAUKOWE, POMIARY I EKSPERYMENTYPomiary, szacowanie, wykrywanie i wizualizacja różnych parametrów i wielkości związanych z dźwiękiem. Także: generowanie dźwięku o konkretnych parametrach.
Pomiary, szacowanie, wykrywanie i wizualizacja różnych parametrów i wielkości związanych ze światłem.
Narzędzia do pomiaru, szacowania i obrazowania wielkości i zjawisk związanych z ruchem (w tym z prędkością, przyspieszeniami, wibracjami etc.).
Narzędzia do pomiaru, szacowania i obrazowania wielkości i zjawisk związanych z wymiarami i kątami.
Pomiary, szacowanie, wykrywanie i wizualizacja różnych parametrów i wielkości związanych ze zdrowiem i aktywnością fizyczną.
Pomiary, szacowanie, wykrywanie i wizualizacja różnych parametrów i wielkości związanych z topografią, geografią fizyczną oraz kosmosem.
Rozszerzenia programowe i sprzętowe do fotografii specjalnej - makro-, mikro-, tele-, endo- etc.
Rozszerzenia sprzętowe do smartfonów związane z pomiarami, a nie ujęte w innych działach powyżej.
C.D.N.

Narzędzie młodego naukowca: SCIENCE JOURNAL - ciekawa inicjatywa technologiczna

Bezpłatna apka dla smartfonów z Androidem Science Journal jest częścią inicjatywy Making & Science i w założeniu jest narzędziem do prowadzenia eksperymentów i badań naukowych za pomocą smartfonów. Wykorzystuje ich czujniki wewnętrzne, ale ma pozwalać także na przyłączanie zewnętrznych (ma się to odbywać za pośrednictwem Arduino). Apka pozwala planować projekty, gromadzić dane oraz opisywać wyniki. Jest inicjatywą Google, która wydaje się być potencjalnie bardzo cenna.

Serwisy online są po angielsku, jednak sama apka jest spolszczona (także zawarte w niej karty edukacyjno-informacyjne na temat mierzonych wielkości fizycznych).

Pierwsze wrażenia są bardzo dobre, chociaż na razie aplikacja nie korzysta z wszystkich dostępnych w urządzeniu czujników. Wydaje się jednak, że warto śledzić rozwój projektu.