DOSTĘP DO INTERNETU W PRAKTYCE

Badania mówią, że w Polsce dostęp do Internetu ma już prawie każdy, KTO CHCE MIEĆ, jednak praktycznie użyteczny dostęp do internetu w sali lekcyjnej, to nadal w wielu szkołach nieosiągalny luksus lub zakazany owoc. Jednocześnie od paru już lat w praktyce większość uczniów ma dostęp do własnego, niereglamentowanego i niefiltrowanego internetu podczas dowolnych zajęć lekcyjnych(!). Niestety - niejawnie i zwykle nie do celów edukacyjnych. Ten nieformalny dostęp do internetu podczas lekcji staje się powszechny, bo dzielą się nim bezprzewodowo z kolegami uczniowie dysponujący większymi limitami danych w swoich smartfonach.

[1] Udostępnianie internetu ze smartfona z Androidem. Jak?

Każdy smartfon z Androidem (v. 2.2 lub nowsza) może za pomocą wbudowanego oprogramowania systemowego w ciągu kilku sekund stać się pełnoprawnym punktem dostępowym WiFi.

Czego potrzebujesz?

  • Smartfon (lub tablet) z Androidem v.2.2 (lub nowsza)
  • Karta SIM (w nim) pozwalająca na dostęp do internetu (uwaga na limity danych!) lub karta Aero2 (z nią będzie mała wydajność!)

[2] Udostępnianie mobilnego internetu "z kieszeni" (mobilnym routerem). jak?

Trzeba się zaopatrzyć w:

  1. Router MiFi (będzie w pełni mobilny, jednak większość modeli limituje liczbę przyłączonych jednocześnie urządzeń do 5 szt.).
  2. Kartę SIM pozwalającą na pobieranie danych.

[1] Np. stary ale tani router R205 lub R206 Huawei lub podobny (kilkadziesiąt złotych za używany, znakomite zarządzanie energią, szybkość do 21 Mbps). Wada: brak trybu pracy LTE. Router z trybem LTE (szybszy), np. E5373, E5573, będzie kosztował od stu.. stu kilkudziesięciu PLN.

[2] Najtaniej (ale nie najwygodniej) karta Aero2 (27 zł jednorazowo za niską szybkość 0.5 Mbps i rozłączanie co godzina, albo 5 PLN/30dni za 3GB danych bez ograniczenia szybkości.

Alternatywnie: karta dowolnego dostawcy (w abonamencie za 10 PLN miesięcznie można mieć np. 10 GB danych - stan na lipiec 2018 r.)

Do sporadycznej pracy (w warunkach awarii podstawowego łącza internetu, na wycieczkach itp.) zalecam zakup karty z jednorazowym limitem danych (na Allegro zwykle można kupić np. karty Orange z limitem 6 GB danych ważnym zwykle przez rok - za ok. 50 zł).

Rys. 1. Mobilny, kieszonkowy punkt dostępowy internetu pozwalający na jednoczesne przyłączenie przez WiFi maksymalnie 5 urządzeń. Pasuje i do kieszeni, i do torebki.

[3] Udostępnianie internetu z laptopa z Windows. Jak?

Jeżeli masz przewodowy internet w laptopie z Windows, karta WiFi laptopa może posłużyć do stworzenia punktu dostępowego dla urządzeń mobilnych wymagających bezprzewodowego internetu.

Bezpłatne oprogramowanie upraszczające udostępnianie internetu z PC lub laptopa:

Czego potrzebujesz?

  • Laptop z przewodowym Internetem

lub

  • Laptop z mobilnym Internetem (modem GSM)

lub

  • PC z przewodowym internetem i kartą WiFi
Rys. 2. Okno konfiguracyjne programu Virtual Router Manager.

[4] "Czy u mnie będzie zasięg"?

Mapa nadajników mobilnego internetu:

Rys. 3. Aplikacja Speedtest.net w trakcie pomiaru praktycznej wydajności w smartfonie z Androidem.
Rys. 4. Zwykły smartfon lub telefon z funkcją przesyłania danych pozwoli praktycznie oszacować możliwość korzystania z Internetu w dowolnym miejscu (patrz rys. powyżej). Poniżej niektóre oznaczenia.- G - GPRS (bardzo wolny przesył danych, ok. 0,05 mbps)- E - EDGE (nieco szybszy przesył danych, ok. 0,25 mbps)- 3G - 3G (szybszy przesył danych, do ok. 2 mbps) (Rys.4b)- H - HSPA (szybki przesył danych, do ok. 7 mbps) (Rys. 4a)- H+ - HSPDA+ (szybki przesył danych, do ok. 7 mbps)