CHROMECAST: ZASTOSOWANIA, Konfiguracja i obsługa
Prosty i intuicyjny system bezprzewodowego przesyłania dźwięku i obrazu na ekran (monitora/telewizora/projektora)
[1] Możliwości i wymagania Chromecasta
Chromecast pozwala:
- bezprzewodowo przesyłać na ekran projektora/telewizora całą zawartość ekranu tabletu/smartfonu (duplikować ekran);
- przesyłać obraz+dźwięk na ekran projektora/telewizora z konkretnej apki (np. z YouTube, Netflix, Vimeo, MediaMonkey i wielu innych), dźwięk (np. z MediaMonkey, Spotify, TuneIn i wielu innych), zdjęcia (np. z Google Photos), prezentację (np. z Prezentacji Google).
- Urządzenie mobilne (nadawcze) staje się wtedy interaktywnym pilotem wspomagającym prezentację treści; uwaga: dźwięk jest wtedy przesyłany tylko przez złącze HDMI!;
- Bez przerywania transmisji można chwilowo przejść do pulpitu urządzenia mobilnego, obsługiwać inne aplikacje, wyłączyć ekran etc.
- przesyłać obraz z PC (laptopa):
- z przeglądarki Chrome (jedna zakładka na raz; uwaga, można tak transmitować nie tylko strony WWW, ale także np. wideo: naciśnij CTRL+O i otwórz żądany plik wideo do przesyłania),
- z YouTube (PC staje się wtedy interaktywnym pilotem dla transmitowanego filmu wideo);
- konfigurować złożone układy wielu współpracujących ze sobą urządzeń w ramach tworzonych stosownie do potrzeb "pokojów" rozmieszczonych w "domach".
Wymagania
- Odbiornik Chromecast (patrz Fot. 1, 2. Posiada on wyjście HDMI oraz wymaga zasilania przez microUSB. Jedyny przycisk służy do resetowania; wybierz jedną z zalecanych wersji:
- Chromecast (generacja I - nie zalecamy)
- Chromacast II (rozdzielczość 720p, cena od ok. 160 PLN (styczeń 2019) - zalecamy)
- Chromecast III (rozdzielczość 1080p, cena od ok. 170 PLN (styczeń 2019) - szczególnie zalecamy)
- Chromecast Ultra (rozdzielczość 2160p = 4k, cena od ok. 320 PLN (styczeń 2019) - nie odradzamy)
- Telewizor lub projektor z wejściem HDMI (lub dodatkowo konwerter-przejściówka, patrz niżej).
- Sieć lokalna WiFi o mocnym sygnale i dobrej wydajności (np. 10 Mbps pozwala na pracę z niską jakością).
- Aplikacja Google Home (bezpłatna) w urządzeniu mobilnym, które ma być nadajnikiem.
Uwagi
- Istnieje już kilka generacji Chromecasta. Wszystkie poza pierwszą generacją potrafią obsługiwać pasma 2,4 oraz 5 GHz. Pierwsza generacja miała też słabsze anteny, więc ma mały zasięg. Nie jest już produkowana. Zaletą jest niska cena na rynku wtórnym (kilkadziesiąt złotych)
- Istnieje też Chromecast audio - tylko do przekazywania dźwięku przez WiFi.
- Istnieją telewizory zgodne z Chromecast (nie wymagające zewnętrznego odbiornika Chromecast). Oznaczenie handlowe, to Chromecast built-in lub Google Cast.
- Istnieje kilka urządzeń Chromecast o szerszych zastosowaniach (typu "inteligentny dom"). Patrz wykaz ang.).
- uwaga na liczne "podróbki", zwykle przypominające wyglądem któreś z urządzeń Chromecast. Ich zaletą jest zwykle tylko cena.
[2] Konfiguracja (obecnie możliwa tylko z apki Google Home w smartfonie/tablecie)
Za pierwszym razem (w nowej sieci)
- Przyłącz odbiornik Chromecast do wejścia HDMI włączonego urządzenia wyświetlającego (TV/monitor/projektor) i do zasilania (przez microUSB).
- Zresetuj (w tym celu przytrzymuj jedyny przycisk w odbiorniku tak długo, aż kontrolka przestanie migać pomarańczowo i zaświeci ciągłym białym światłem).
- Zaczekaj, aż na ekranie zobaczysz obraz z Chromecasta
- Przyłącz do lokalnej sieci WiFi smartfon/tablet, który posłuży do konfigurowania odbiornika (i być może potem do transmisji).
- Zainstaluj na nim apkę Google Home i uruchom ją
- Wyszukaj nią odbiornik Chromecast
- Zaakceptuj lub odrzuć kolejne propozycje pojawiające się na ekranie (nie musisz się zgadzać na wszystko, np. na wysyłanie Ci ofert lub ulepszanie Chromecasta). "Po drodze" musisz wybrać lub nazwać "dom" i "pomieszczenie". Te nazwy są istotne tylko wówczas, jeżeli będziesz naprzemiennie korzystał z urządzenia w różnych lokalizacjach i różnych sieciach. Urządzenie zostanie nazwane nazwą pomieszczenia (ale możesz to potem zmienić w konfiguracji).
Możesz w jednym urządzeniu skonfigurować więcej "domów" (np. własny dom i dwie szkoły, w których korzystasz z różnych urządzeń Chromecast), a w jednym domu - kilka pokojów (np. sal, w których są zamontowane różne urządzenia Chromecast).
Ważne, jeżeli chcesz używać jednego Chromecasta w różnych miejscach: skonfigurowanie odbiornika Chromecast oznacza przypisanie mu nazwy oraz zapamiętanie w nim hasła dostępu do konkretnej sieci WiFi. Dlatego jeżeli używasz w komplecie ze swoim Chromecastem jednego, mobilnego routera, możesz się z nim przenosić w różne miejsca bez konieczności ponownej konfiguracji. W przeciwnym wypadku po starcie Chromecast powita Cię komunikatem.
[3] Współpraca Chromecasta z gniazdem wejściowym D-SUB (VGA) w starszych projektorach
Chromecast ma wyjście HDMI typowe dla współczesnych projektorów i monitorów multimedialnych, jednak w wielu szkołach dysponujemy nadal tylko wejściami D-SUB (tzw. VGA), a czasem, nawet jeżeli projektor ma kilka wejść, z sufitu na ziemię (i do biurka) jest sprowadzony tylko kabel D-SUB. W takiej sytuacji pomoże konwerter-przejściówka taki jak na Rys. 4. Zamienia on sygnał HDMI na VGA i dodatkowo wyprowadza dźwięk do typowego gniazda "słuchawkowego" 3,5 mm (mini Jack).
[4] Jak się przyłączyć do istniejącego kabla HDMI (czyli jak połączyć dwie wtyczki "męskie")?
Wyjście HDMI Chromecasta, to standardowa wtyczka HDMI i to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy mają wygodny dostęp do gniazda HDMI w urządzeniu wyświetlającym, bądź przyłączą Chromacasta "raz na zawsze" (np. do projektora pod sufitem). Co jednak począć, jeżeli chcesz użyć Chromacasta w sali, w której nie ma łatwego dostępu do gniazd projektora (lub innego urządzenia wyświetlającego), zaś do stołu nauczyciela doprowadzono kabel HDMI zakończony wtyczką?
Kup przejściówkę taką, jak na Rys. 5.
[5] Przesyłanie obrazu z PC/laptopa
Do Chromecasta można przesłać obraz z PC/laptopa przyłączonego do tej samej podsieci WiFi. W nowych wersjach przeglądarki Chrome opcja Przesyłaj... jest dostępna w menu (patrz Rys. 6.). Po znalezieniu urządzenia Chromecast otrzymujemy do wyboru trzy możliwości przesyłania:
- Przesyłaj kartę (aktywną kartę przeglądarki Chrome bez ramek i linii adresowej)
- Przesyłaj pulpit (całą zawartość obrazu z ekranu komputera oraz dźwięk)
- Przesyłaj plik (audio lub wideo z dźwiękiem)
Uwaga: pamiętaj o zakończeniu przesyłania (w tym samym miejscu menu lub za pomocą niebieskiej ikonki widocznej podczas przesyłania na górnej listwie Chrome - patrz Rys. 6.) nie tylko na koniec pracy, ale także w przypadku chęci zmiany opcji (na inną spośród ww. trzech).
[6] Problem i rozwiązanie: "Nie działa przesyłanie obrazu całego pupitu ze smartfonu/tabletu" (a działa przesyłanie obrazu z poszczególnych aplikacji)
Chromecast stosuje dwie metody przesyłania obrazu.
- Kiedy przesyłamy obraz z konkretnej aplikacji (np. YouTube, Prezentacje Google, Netflix), smartfon jest tylko interaktywnym pilotem, obraz zaś jest na duży ekran przesyłany wprost z internetu a nie ze smartfonu! Dlatego apki "z Chromecastem" to właśnie te, gdzie źródłem obrazu lub/i dźwięku jest internet a nie sam smartfon. W pozostałych przypadkach potrzebna jest metoda 2.
- Kiedy przesyłamy na duży ekran duplikat Pulpitu (ściślej; duplikat zawartości ekranu mobilnego urządzenia), sytuacja jest - pozornie paradoksalnie - znacznie bardziej skomplikowana, zaś zasoby smartfonu oraz łącze - znacznie silniej obciążone.
Tytułowy problem występuje właśnie w odniesieniu do metody [2]. Wykonaj następujące kroki:
- Zrestartuj smartfon/tablet (zaleca się robić restart smartfonu raczej regularnie).
- Sprawdź, czy jest wyłączone "oszczędzania energii" w ustawieniach systemowych smartfonu/tabletu, (występuje w nowszych wersjach Androida); wyłącz je (a przynajmniej wyklucz apkę Google Home z listy objętych "oszczędzaniem"). W tym celu np. w Androidzie 7.xx wyszukaj w ustawieniach "Tryb oszczędzania energii". Standardowo włączony tryb ogranicza możliwość używania sieci przez apki działające w tle (a taka jest sytuacja apki Google Home podczas transmisji obrazu z ekranu).
- Sprawdź, czy nie ma aktualizacji apki Google Home i ew. zaktualizuj ją (ważne zwłaszcza, jeżeli zaktualizował się system samego odbiornika Chromecast (a aktualizacje pojawiają się nadal, także dla starszych wersji Chromecasta).