Scratch

Programuj Klockami

Scratch takie dwa w jednym: środowisko programistyczne i społeczność internetowa. Jest przeznaczony głównie dla dzieci w wieku od 8 do 16 lat. W praktyce jednak mogą go używać osoby młodsze i starsze.

W Scratchu możemy łatwo tworzyć programy zawierające dźwięki, a także rysować, porównywać kolory i wiele, wiele więcej. Jest całkowicie bezpłatny i działa na każdym komputerze. Nie wymaga stałego dostępu do Internetu - działa też offline. Gdy mamy dostęp do sieci - pozwoli nam to na udostępnianie swoich programów użytkownikom na całym świecie, a także ich przeglądanie i remiksowanie.

Tworzenie aplikacji w Scratchu polega na budowanie instrukcji z bloczków. Ten sposób nie wymaga znajomości składni języka i jest idealny na rozpoczęcie przygody z kodowaniem. Wszystkie komendy są zapisane w języku polskim i są rozróżnione kolorystycznie. Te dwie cechy sprawiają, że nasze aplikacje są przejrzyste i łatwe do uczenia dla uczniów.

Scratchowe materiały:

http://scratch.pionie.pl

Strona wykładowcy na wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, na której prezentuje swoje scratchowe prezentacje przedstawiające różne zjawiska i modele fizyczne.

Folder online

Zestaw screenów przedstawiających rysunki możliwe do wykonania w Scratchu wraz z kodem potrzebnym do ich otrzymaniaUwaga: np.: zad-16-skr.png zawiera kod, a zad-16-rys.png zawiera rysunek wynikowy.

http://scratched.gse.harvard.edu

Serwis dla nauczycieli i trenerów Scratcha. Jest tu masa materiałów i pomysłów, które można wykorzystać u siebie.

POLECANE ŹRÓDŁA:

  • Ciekawy, darmowy kurs programowania w Scratchu (online, język angielski). Nie wymaga żadnej wcześniejszej styczności z tematem programowania. Kurs trwa 6 tygodni, szacunkowo 6 godzin na tydzień.

  • S4A. Modyfikacja Scratcha, która pozwala na proste programowanie dla znanej platformy sprzętowej Arduino.

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:

(związane ze Scratch lub Scratch Jr)

Specjalna wersja Scratcha dla naprawdę najmłodszych (może się jednak przydać i dla starszych jako narzędzie pierwszego kontaktu ze Scratchem lub/i z programowaniem).