Scratch

Programuj Klockami

Scratch takie dwa w jednym: środowisko programistyczne i społeczność internetowa. Jest przeznaczony głównie dla dzieci w wieku od 8 do 16 lat. W praktyce jednak mogą go używać osoby młodsze i starsze.

W Scratchu możemy łatwo tworzyć programy zawierające dźwięki, a także rysować, porównywać kolory i wiele, wiele więcej. Jest całkowicie bezpłatny i działa na każdym komputerze. Nie wymaga stałego dostępu do Internetu - działa też offline. Gdy mamy dostęp do sieci - pozwoli nam to na udostępnianie swoich programów użytkownikom na całym świecie, a także ich przeglądanie i remiksowanie.

Tworzenie aplikacji w Scratchu polega na budowanie instrukcji z bloczków. Ten sposób nie wymaga znajomości składni języka i jest idealny na rozpoczęcie przygody z kodowaniem. Wszystkie komendy są zapisane w języku polskim i są rozróżnione kolorystycznie. Te dwie cechy sprawiają, że nasze aplikacje są przejrzyste i łatwe do uczenia dla uczniów.

Scratchowe materiały:

Strona wykładowcy na wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, na której prezentuje swoje scratchowe prezentacje przedstawiające różne zjawiska i modele fizyczne.
Zestaw screenów przedstawiających rysunki możliwe do wykonania w Scratchu wraz z kodem potrzebnym do ich otrzymania
Serwis dla nauczycieli i trenerów Scratcha. Jest tu masa materiałów i pomysłów, które można wykorzystać u siebie.
Serwis ogólnopolskiego projektu promującego naukę programowania dzieci i młodzieży. Są tu scenariusze lekcji do Scratcha i innych środowisk programistycznych.
Strona domowa projektu, która pozwala na łączenie odłam Scratcha z płytką Arduino. Dzięki temu oprócz prostego programowania, otrzymamy możliwość uczenia podstaw elektroniki.

POLECANE ŹRÓDŁA:

  • Ciekawy, darmowy kurs programowania w Scratchu. Nie wymaga żadnej wcześniejszej styczności z tematem programowania. Kurs trwa 6 tygodni i, przy czym czas jaki należy mu poświęcić to (szacunkowo) 6 godzin na tydzień. Strona kursu: edx.org/course/programming-scratch-harveymuddx-cs002x